The Pharcyde – Drop

Rap müziğin son 15 yılında göz önünde olan, popüler isimlerin yayınladığı kliplere baktığımızda, bolca caka satan havalı zengin rapper’lar, başarılı bir estetik operasyonundan yeni çıkmış manken kalçaları, milyonluk arabalar kısacası belirli bir hayat tarzına ait ibareler içerdiğini görmemek pek mümkün değil, özellikle kalça, bacak kısımları sık sık hatırlatılmaya devam ediliyor. 90’lardaki farklılıktan nasibi alan sadece müziğin kendisi, yapılış biçimi, kitlesi veya anlattıkları değil klipleri de olmuştur. Eski klipleri arşınlarken aklıma gelen bir tanesi olduki, ilk izlediğim zamanlarda hiç aklım almamıştı. Şarkının söylenişine, rapper’ların tavırlarına falan odaklanamıyordum çünkü klibin tamamı garipti. The Pharcyde müziğiyle dikkatini çekemedikleri büyük bir kitleye bu kliple kendilerini izlettirmişlerdi. DROP:

İzledikten sonra anlıyorsunuz tabiî ki klibi tersten çekmişler, çok kolay. Peki rapper’ların şarkıyı söylerken tamamen doğru olarak söylemesi, hareketlerin ritme tamamen uyması nasıl açıklanacak…. Evet bende biraz zaman almıştı bunları anlamak. Görüntülerde parça tamamen tersten söyleniyor, görüntülerde tersten çekiliyor. Sonunda tersten oynatılıyor, sonucunda böyle akıl alan bir iş ortaya çıkıyor. Klibin yönetmeni fikir babası her şeyi planlayan adam Spike Jonze (şuanda vizyonda olan Her adlı filmin de yönetmeni olur aynı zamanda). O zamanlar yeni yetme bir yönetmen olarak kısa filmler, müzik klipleri çekerken, bir önceki albümleri milyon satmış bir rap grubuna denk gelir ve fikrini harika bir şekilde işler. Batı yakası temsilcilerinden The Pharcyde’ın tüm şarkıyı tersten söylemesi için İngilizce dilini tersten konuşabilen bir uzmanla çalışıyorlar, yani ciddi ciddi tüm verse’ü yeni bir dil ile ezberliyorlar. İnsanların garip bakışları arasında anlamsız bir ses eşliğinde, anlamsız hareketler ve cümlelerle Los Angeles sokaklarında klip çekmek tabiî ki zor olmamış. Nasıl yapıldığına kısaca buradan bakabilirsiniz.

The Pharcyde 90’ların başında kayıtlar alıp ortaya çıkan bir grup, ilk demolarını yayınlamaya başlayınca Cypress Hill, De La Soul gibi isimlerler çalışmış bir menajerin ilgisini çekiyor ve bir şirketle anlaşıp 92’de ilk albümlerini çıkarıyorlar. Çok iyi bir başarı sergileyen albüme 95’te kardeş geliyor, Drop parçası da bu albümden çıkan ilk tekli. Labcabincalifornia isminde ikinci albümü efsane J.Dilla prodükte ediyor. Birkaç parça dinledikten sonra farkını anlamamak mümkün değil. Dilla sosu biraz uğursuz geliyor ve bu albümden sonra grup sürekli üye kaybedip sonunda da dağılıyor. 2004’e kadar 2 albüm daha yayınlasalar da eski toprakların birleşmesinden öteye gidemiyorlar. Ara sıra festivallerde eski okul olarak çıkıp kısa sahneler dışında artık rap sahnesinden tamamen silinmiş durumdalar.

Bu klibin liriklerinin dışında bize söylediği başka şeylerde var. Rapper’lar genelde kendi sözlerini yazar, müziğini yapar, söyler vs. fakat bir klibi çekmek için oturup tüm verse’ü tersten ezberlemek bunun için saatlerce uğraş vermek çok farklı bir durum. Stüdyolarında nasıl yaptıklarına şahit olamasak da yoğun emek verilen işler bir şekilde dinleyicileri yakalıyor, bu işte kuşkusuz onlardan birisi.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.