KRS-One, Kanye West, Nas and Rakim – Classic

Bir kaç gün önce Yasiin Bey’in sürekli yollarda olan adamını yazarken, klasik işlerin nasıl bir çerçevede olduğuna çok kısa değinmiştik. Bu sefer elimizde ismiyle, içeriğiyle, katkı sağlayanlarla tam bir klasik iş söz konusu. Orijinal hali Rick Rubin’in ellerinden çıkma, daha işin başında nasıl bir parçadan bahsettiğimizi anlatmaya yetiyor. Kanye’nin Nike anlaşmasıyla birlikte reklam filmi ve spotlarda kullanılmak üzere yapılmış bir parça. Tabi bu kısa ve öz parça daha sonra Nike farklı alanlarda da kullanıyor. Tam olarak kimin fikri bilmiyorum ama ileri görüşlü bir abimiz, şuraya reddedilemeyecek birkaç isim koyayım, altyapıyı da şansa bırakmayayım, demiş ve ortaya Classic çıkmış.

İsimleri tek tek irdelemenin bir anlamı olacağını düşünmüyorum zira KRS-One’ın ’twenty years I Rock’ demesi bunu net olarak açıklıyor. Klip tamamen hiphop ögeleri ile dolu, grafiti atan writer’lar, stüdyoya kapanmış rapper’lar, New York’un çatı katları. Açılışta DJ Primo’nun disketlerden loop seçmesi en etkileyici sahne olarak aklımda kalmış. Hala eski okul şekilde çalışarak harika işlerin çıkabileceğine önemli bir örnek. Yakında zamanda gelecek olan jenerasyonun disket diye bir şeyden haberdar olmayacağını düşünürsek daha da önemli bir sahne oluyor Primo’nun MPC ile yaptığı dokunuşlar. Her mc’nin kendi bölümüne başlamadan önce arka planda klasiklerinden birinin çok kısa çalınması da parçada orijinal fikirlerden.

This hip-hop and we’s a nation
Don’t you wanna hear more KRS-One on your radio station
Instead of broadcasting how we smoke them trees
On the radio we need to hear more local emcees

Gençlik programları için de kullanılan parçanın MC seçimi çok başarılı şekilde yapılmış. Çok eskilerden rap’in ağababası diyebileceğimiz KRS-One, şuan birçok kafiye yapısının mucidi Rakim, son 10 yılı domine eden Nas ve rapper’lığını artık iyice kabul ettirmiş Kanye. Normalde böyle bir takımın altından kalkacak bir prodüktör gereklidir fakat beat’i DJ Premier’e teslim edince, tam tersi rapper’ların lirikleriyle işin altından kalkması gerekiyor. Her bölümde mc’ler bir gençliğe ufak tavsiyelerde bulunmuş ve klasik olgusunun tanımını yapmış. Lirikalite bakımından KRS-One öne çıkarken flow anlamında Nas kaliteli izler bırakmış.

Klasik işin yanında sinerjinin nasıl bir şey olduğunu görebiliyoruz sanırım, yani böyle bir ekip bir araya geldiğinde herkes süper bir işin ortaya çıkacağını kolayca tahmin edebilir fakat; bu kimi zaman beklentileri tatmin eder, kimi zaman ortalama bulunur, kimi zamansa katkı sağlayan isimler adına ‘eehh iyi yani’ denir. Her biri yıldız olan elemanlardan şampiyon bir takım kurmaya örnek teşkil eden parça, aldığı ismi sonuna hak ediyor. Son söz Kanye’den: Timeless…

Oh you went platinum, yeah that’s nice
Now let me see you do the same thing twice
Three times, four times, then a couple of mo’ times
Please, you’re Amateur Night, it’s Showtime

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.