Mos Def – Travelin Man

Böyle bir blog yazılıyorsa, Mos Def’ten bahsetmemek, müziğinden örnekler vermemek, liriklerinden alıntı yapmamak imkansız bir hal alıyor. Tabiki konu nam-ı değer Yasiin Bey olunca severek yazılıyor. Son olarak, gayet yerinde olan Watch The Throne eleştrisi ile gündeme gelmişti sanatçı. Tabi bizim için, geçen Ekim ayında Türkiye’ye gelmesi daha yakın ve büyük bir olay oldu. Kısa bir süre de olsa izleme şansı bulmuştuk, Grammy sahibi rap sanatçısı ve Hollywood yıldızını.

Durduk yere Yasiin Bey’den bahsetmemin nedeni ne o akşamki şiir gibi performansı, ne de kitabımın arasından düşen konser bileti. Birkaç gün önce Kanye West’in Yeezus albümünü pek hakkını vermeden dinledim diyerek başa aldım. Send It Up parçasına geldiğimde King L’in parçaya güzel bir tat verirken, sonuna doğru, tanıdığım bir nakaratı söylemeye başladı. Bu nerden çıktı falan derken baktım ki Mos Def’in meşhur nakaratı dilime dolanmış. Sektörün köklü isimleri böyle işleri hatırlarken, yeni nesilde eski okula hak ettiği değeri vermekten geri durmuyor diyebiliriz. Zira Mac Miller’ın 2009’da yayınladığı The High Life projesinde de Travellin’ Man parçası tamamen işlenmişti.

Memories don’t live like people do-o
Baby don’t forget me, I’m a travellin’ man
Movin through places, space and time
Gotta lotta things I got to do
God willin’ I’m comin back to you
My baby boo

İyi işleri klasik olmuş işlerden ayıran çizgiyi burada görebiliyoruz denilebilir. Yasiin Bey, Kanye West’in bir çok işinde bizzat yer almış bir sanatçı ve onun olmadığı bir albümde nakaratı söyleniyor, genç isimler albümlerinde yer veriyor. Durduk yere Yasiin Bey’den bahsetmemin nedeni ise sadece 16 yıl önce çıkmış bu klasiği hatırlatmak istememdi.

Tags: , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.