Jhené Aiko – The Worst

Bir çok müzik türünün karışımından oluştuğu için tek bir tanım altında toplanamayacak müzik türlerinden biri R&B. Beyonce, önce grubuyla sonra da tek başına bu türü gayet iyi temsil etti. Zaman içindeki gelişiminde inanılmaz düzeyde olunca, Christina-Britney-Pink gibi kızların pop kültürüne bir alternatif oluşturdu. Her ne kadar ondan sonra Rihanna falan çıksa da çok büyük bir rakibi olmadı, Mary J.Blige’in bıraktığı yerden bayrağı devraldı, Chaka Khan eksikliğini doldurdu diyebiliriz. Son dönemde, bu tarzda harika bir zamanlamayla ortaya çıkan, nokta atışı işler yapan, sesi ve güzelliği paralel ilerleyen kararlı bir isim var: Jhené Aiko.

Jhené, boy-band lerin aktif olduğu bir dönem ortaya çıkan B2K grubu için bir çok kez sahne açmış, remix albümlerinde de defalarca bulunmuş. Erken dönemde attığı imza bir süre sonra can sıkıcı hale gelince, müzik şirketinden ayrılıp eğitimini tamamlamış. 2011 civarında tekrar aktif olurken, müzikte bir Yoda olan No I.D tanışmasının büyük artısı var. Bu anlaşma ile kendi istediği şekilde müzik yapma şansı ve önemli sanatçılarla, özellikle rapper larla iletişim kurma imkanı buluyor. Zaten 2013’te yayınladığı e.p de de sıkça rapper lar ile düetler görüyoruz.

Sail Out Ep başlar başlamaz kendi havasını yaratıyor. Herşey bilinçli ve adım adım işlenmiş. Tüm şarkılar Jhené tarafından yazılmış, prodüksiyonda No I.D, Key Wane,Dot Da Geniues gibi isimler ver. The Worst parçası, tahminleri yanıltarak Kendrick ile olan düetten bile daha etkileyici olmayı başarıyor. Parçanın tamamına yayılmış olan piano tınıları, yalın vuruşlar ile karanlık bir hava yaratıyor. Sanatçının şarkılarını samimi bir uslup ile yazması şarkıları bir basamak daha yukarı taşıyor. Altyapıdaki seslerin şarkı ilerledikçe değişip, çoğalması hikayenin bir kaç boyutta ilerlemesini sağlıyor. Jhené’in yumuşak ve cezbeden sesi parçada eşsiz bir tat bırakıyor. Ayrıca ince bir kuğu gibi süzülerek söylediği canlı performansını da izlemekte fayda var.

Tell me whatcha say now
Tell me whatcha say?
You said that you would come again

Çok farklı coğrafyalardan gelen genlerle oluşan melez güzelliğini, sesinde de hissetmek mümkün. Uzun soluklu bir albümünü ne zaman dinleme şansına nail oluruz bilmem ama e.p si ile güzel bir yerlere yelken açtığı kesin.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.