Queen Latifah – Just Another Day

Son on yıldır rap piyasasını domine eden veya bu dönemde en büyük rap sanatçıları kim, dediğimizde aklınıza gelen isimlerin, henüz adları sanları bilinmezken onların dinlediği, konserine gittiği bir isimdir Queen Latifah. O kadar eskidir ve güzeldir yani. Public Enemy, Wu-Tang gibi efsanelerin alt grubu olarak sahneye çıkması bir profil oluşturuyor sanatçı için. Siyah ve beyaz renkleriyle mahallesini anlattığı parça müziğin zamandan bağımsız olduğunu gösteriyor. Queen bu güzide seslerle tam 20 yıl önce bir araya gelmiş.

“Just Another Day”, sanatçının ’93 yılında çıkardığı Black Reign albümünde yer alıyor. Çok eskiymiş diye düşündürebilir ama Queen’nin bundan önce iki albümü olduğunu ve rap kariyerine ’89 da çıkardığı albümü All Hail The Queen ile başladığını hatırlayınca o düşünce uçup gidiyor. Parçanın prodüksiyonu albümde sıkça bulunan prodüktör S.I.D ye ait. Altyapıda Janet Jackson’ın çok kaliteli bir sample ı tamamen kullanılmış ayrıca referans edilmemiş olsada Slick Rick’in “Hey Young World” ünden de sample alınmış. Bir bütün olarak sevilen bir şarkı çıkmış ortaya, Queen tam 3 verse söylüyor ama dinlerken bir rap parçası değilde sanki bir jazz, blues parçası dinliyormuşçasına hissettiriyor. Sanatçı yaşadığı çevrede olanları anlatırken araya o muhteşem nakaratın girmesi gerçektende her şeyi unutturuyor insana, yaşadığı yer dahil. Başta da söylediğim gibi şu an eski sayılabilecek isimler zamanında çok dinlemiştir Queen’i, örnek olarak Lloyd Banks’ın parçasına bakabiliriz mesela, tabi yeni jenerasyon mc lerde böyle klasik işlere gereken ilgiyi gösteriyor Logic’in “Just Another Day” harika bir örnek teşkil ediyor.

Queen Latifah müziğin dışında bir Hollywood yıldızı,model, kadın kuşağı programı sunucu olsada bizim için mahallesini anlatan, işçi tulumu içinde şarkı söyleyen bir kız olarak kalıyor daha çok.

Just Another Day, living in the hood
Just another day around the way
Feelin good today, feelin lovely-yay

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.