The Fugees – Ready or Not

90’lar müziğinde yüksek oranda bulunan elementlerden birisi de gruplardı. Blue gibi full paket, 3ü1 arada gruplardan önce, kaliteli işler çıkaran oluşumlar vardı elbet. Grupların en büyük avantajı her üyenin getirdiği farklı bakış açısının, yeteneğin, dünya görüşünün, hatıranın, çıkarılan işe benzersiz bir tat katması. Kuzey Amerika’nın yanında Haiti gibi küçük, yoksul ama özgür coğrafyanın buluştuğu grubun adı da içeriğine yakın bir şekilde İngilizce mülteci kelimesinden geliyor: Fugees.

I want to play with pellet guns from here to Baghdad
Gun blast, think fast, I think I’m hit
My girl pinched my hips to see if I still exist

92’de bir araya geldiklerinde pek anlaşılmasa da müziksel altyapısı üst düzeyde olan grup, Lauryn Hill ve Wyclef Jean gibi müzigin prodüksiyon, söz yazma, besteleme gibi bir çok dalında bilgi-yetenek düzeyi yüksek 2 üyesi üzerine kurulu. Genelde rapper yanıyla gruba katkı veren Pras Michel ise üçlüyü tamamlayan isim. Oluşumun ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu görmek için Lauryn Hill’in bir gecede koleksiyonuna kattığı Grammy sayısına bakabilirsiniz, Wyclef’in Grammy’lerinin yanında çalıştığı isimler kalitesini tanımlarken, Pras “Getto Supastar” ile yılın hitini yaptıktan sonra, enerjisini film yıldızlığına yönlendiriyor, aynı zamanda soundtrack şirketiyle de müziğin içinde yer almaya devam ediyor. Grup albümlerinde farklı notalarıyla birlikte, politik, sosyal liriklerede sıkça yer veriyor. Sadece sattıkları albüm sayısı ile değil çekinmeden bahsettikleri insancıl konular nedeniyle de saygın bir yer kapıyorlar kendilerine.

İlk albümleri 94’teki “Blunted On Reality” hiçbir şekilde beklenen tepkiyi toplamıyor, fakat ne grup ne de plak şirketi azimlerini kaybetmiyor. En az ilk albüm kadar politik ifadeler bulunan “The Score” albümü 96’da dinleyicilere ulaşıyor. “Ready Or Not” radyoları alt üst ederken albümden diğer bir klasik “Killing Me Softly” ikinci şok dalgası olarak kulaklara çarpıyor. Lauryn’nin yumuşak bir meltemi hissettiren vokalini, Wyclef; hiphop, soul ve reggae elementleri ile donatarak milyonlar satan işler çıkarıyor ortaya. “Ready Or Not” daki Enya sample’ı iznsiz kullanılmasından dolayı mı bu kadar güzel işlenmiş bilinmez ama P.Diddy’nin aynı sample’ı popüler kültür için katletmesi de başka bir mesele.

Wyclef Jean’nin belirttiğine göre; parçayı kaydederken Lauryn Hill ile aralarında yeni yeni bir şeyler filizleniyormuş ( Wyclef’in evli bir adam olmasına rağmen.) ve Lauryn kayıt sırasında bir ara duygulanıp ağladıktan sonra nakarat kısmını kaydetmişler. Bu demeç parçanın neden bu kadar tatlı olduğunu açıklıyor, aşkla yapılmış diğer her şey gibi.

Tags: , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.