Fly Union – The Hard Way

İlk dinlediğim yaz aylarından itibaren uzun süreli aralarla dinlediğim bir parça oldu ‘The Hard Way’, sevdiğimiz şarkıları nefret edene kadar dinleme ikileminin aksine, bu parçayı ne zaman dinlesem aynı tadı almışımdır. Çalmaya başladığınız andan itibaren sizi kendi havasına çekmesinin altında, harika bir prodüksiyona sahip olmasının yanında vokallerin de ahenk içinde şarkıya yedirilmiş olması yatıyor. Her şey tamamen bir bütünlük ve uyum içinde ilerliyor, Fly Union 2011 yazında kendileri için zor yoldan klasik bir çalışmayı tamamlıyor.

Memleketleri Ohio olan (belki grubu bu kadar sevmemin nedenlerinden biri budur) Fly Union 3 kişiden oluşuyor. Her ne kadar Jerreau sadece söz yazsa da, Iyeball ve Jay Swifa altyapıları hazırlarkenki titizliği liriklerinde de gösteriyor. Hakkında bir çok dergide yazılar yazılan, Big Sean, Pusha T gibi büyük isimlerle turnelere çıkan ve NBA 2K14 oyununun soundtrack inde de bulunan oluşuma hala yeraltındalar diyebiliriz. Liriklerinde çok fazla mainstream öğeye yer vermeyen grup ilk solo albümleri The Greater Than Club ile de bunu kanıtlıyor zaten.

Like I always tell my brothers, if I’mma ride for it I’mma die for it
Blood, sweat, and I’mma cry for it, and I’mma make these dreams real life for us

Parçaya dönersek; saklandığı yerden bulması kolay olmayan fakat fazla işlenmesine de gerek kalmayan bir sample’a sahip çalışmada, arka plandaki vokaller çok akıllıca işlenmiş. Yumuşak ve tam kararında vuruşlarla ilerleyen altyapıda trampetler geçişler için biçilmiş kaftan. Saksafon sololarında kendimden geçtim diyebilirim zira üflemeli çalgıların bu tür altyapılara benzersiz bir hava kattığını düşünüyorum. Belki de parçada en az dikkat çekmesi gereken baslar ise bu çalışmada adeta şaha kalkmış. Her saniyesinde hissedilen ve hatasız döşenmiş olan bas notaları dinleyicilere harika bir deneyim yaşatıyor. Üzerinde hiç rap vokali olmasa bile dakikalarca dinlenilecek bir melodi oluşturulmuş. Parçaya bridge de eklenerek süresi 5 dakika kadar çıkmış ki buda iyi kararlardan biri olmuş şayet böyle bir altyapıyı hemen kestirip atsalar bu kadar tatlı olmayabilirdi. Vokaller gayet canlı dururken liriklerin içeriği de Fly Union’nın hiç boş olmadığını kanıtlıyor:

Really hope this ain’t what I’m made for, clocking dollars and pesos
Tryna get passed that Range Rove, Lexus truck, Porsche Cayenne S’s
Mercedes SLS’s
I asked the Lord forgive me, swear to you I learned my lesson
Tryna build more with my pop, he can see through my depression
Tryna be more how I was when I was an adolescent

Henüz albümlerinin tamamını dinlemediğim için kesin bir yargıya varmak istemiyorum fakat; albüm dışında verdikleri bu tekli ile Fly Union, yeraltında gayet başarılı bir çizgi çıkarırken artık daha üst basamaklara rahatça tırmanabileceğinin sinyallerini veriyor.

rep Columbus ’til I die

flydotufrontsq

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.