Kliplerle Kontra Atak

Bana göre Türkçe Rap’in ilk profesyonel hit’i olan parça ‘Yerli Plaka’dır, altyapısından nakaratına kadar her nokta dikkatlice inşa edilmiş. Aynı özen klibi içinde gösterilmiş ve ortaya mesajını açık şekilde ileten bir iş çıkmıştı. Fakat kendi kitlesi bile anlatılmaya çalışılan noktaları tam tersi yönde anlayınca Ceza, ‘..insanlar çok yanlış anladı, bir daha böyle klipler çekmeme kararı aldık bundan sonra performans ağırlıklı videolar çekeceğiz..’ demişti. Nitekim dediği gibi de oldu. Bence bu yöntem biraz kolaya kaçmaktı, yanlış anlaşılmanın sonucunda bu tarzdan vazgeçmek değil, aksine aynı çizgide devam ederek, durumu tiye alıp SonReal’ın yaptığı gibi klipler çekilebilirdi.

Hem yakışıklı olup hem kafiye yapabilme yeteneğine sahip olma akımının G-Eazy ile başı çekenlerinden olan SonReal Kanadalı kibar bir abimiz. Yaşı biraz büyük olmasına rağmen 2012’den sonra dikkat çekmeye başlamış. 2008’den itibaren yayınladığı mixtape lere son vererek, plak şirketi ile anlaşmaya varınca ilk ciddi projesi ‘For the Town EP’yi bu yıl yayınladı. Liriklerinde genel olarak klasik konulara takılsa da, kafiye şemasını gittikçe geliştiren sanatçının en belirgin özelliği çektiği klipler. Her klibinin bir konusu ve ilerleyen hikayesi olmasına dikkat eden sanatçı bunların ilki diyebileceğimiz ‘Every Where We Go’ ile looser ve nerd karakterlerin çocukluğuna inmiş. ‘Believe’ gibi arada sırada klişe işler çıksa da, ‘For the Town’ ile mevcut çizgisinin devam ettiğini gösteriyor. Müzikal farklılığı ve derinliği bulunan sanatçı böyle giderse ilk büyük albümünde film gibi kliplerde boy gösterecek gibi görünüyor.

Klipler bir parçanın eksik olabilecek yerlerini doldurabilecek ve istenilen yerlerin altının çizilmesini sağlayacak araçlardan biri. Görselin gücünü kullanarak akıllarda daha kalıcı yer edinebiliyor. Kaliteli klipler çekebilmek için kuşkusuz iyi bir ekibe ve vizyona ihtiyaç var. Neyse ki Ceza’da bunları hatırladı ve eski günlerdeki gibi bir klipler çekmeye başladı. Kısa sürede görüntülenme sayısının milyonları bulması da ne kadar doğru bir karar aldığını kanıtlar nitelikte. Bakiiim tank mı o?

Tags: , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.