Kibar Feyzo Amerika’da

Amerika’daki müzik kütüphanelerinin ne kadar derin olduğundan bahsetmiştim, çok nadir de olsa araştırmacı prodüktörler Türkiye’nin bulunduğu derinliklere iniyorlar. Bu tür çalışmalar, ilgilenen kitle haricinde çok fazla kimsenin dikkatini çekmez, tabi eğer bunu yapan MosDef ise veya EA Sports, yıllardır piyasada bulunan en meşhur ürünlerinden birinin global tanıtımında parçayı kullanıyor ise, bir anda kendilerini forumlarda, ulusal basında, hatta teknoloji bloglarında bile bulabiliyorlar.

Tanıdık geldi mi? Kullanılan parça Fashawn’nın 5 yıldır ha çıktı ha çıkacak diye beklenen ikinci albümünden “Out the Trunk”, kendisine Busta’da eşlik ediyor. Fashawn’nın çoktan patlaması gerekiyordu aslında, 2010’da XXL’nin yetenekler sınıfında şuan milyonlar satan isimlerle birlikte boy göstermişti, uzun süren sessizliğin ardından Nas’ın şirketi ile anlaşma imzaladı ve ikinci albümü “The Ecology” yi yayınladı. Temel elementler kullanılarak oluşturulan bir tarzı var sanatçının, lirikler pejmürde içeriklerden arındırılmış, samimi ve sade. “Out the Trunk” parçasının EA Sports’un kulağına gitmesinde, albümün üçüncü teklisi olması ve MTV’nin parçanın remix’ini yayınlamasında büyük payı var. Yoksa oyunun müzik editörlerinin bu tarzda çokta otantik ögeleri sevdiğini, araştırdığını düşünmüyorum. Gelelim sample olayına, parçanın prodüktörü albümün nerdeyse tamamını ortaya çıkaran Exile. Uzun yıllardır müzikle iç içe olan MPC ustası, bir çok albüm, ep, mixtape ve tekliye, gerek altyapının arkasındaki adam olarak, gerekse rapper olarak imza atmış. “Out the Trunk” da kullandığı, Cem Karaca’nın Obur Dünya sample’ı ülkemiz dışında ses getirmişe benzemiyor zira parçadaki Busta rhymes sample’ı daha çok ilgi çekmiş durumda. Parçanın bu kadar dikkat çekmesinde, sample’ın ezbere bildiğimiz Kibar Feyzo filminde kullanılmış olması ve büyük kitlelere ulaşan bir oyunun tanıtımında kullanılmasının etkisi büyük. Bu vesile ile Türkiye’den çıkan sample’lar hakkında bir kaç noktayı maddeler halinde belirtelim.

Envanter Önemli

Sanırım hiç bir yerde Amerika’daki kadar geniş bir plak koleksiyonu yoktur, sample tabanlı müzik yapmak için bir cennet adeta. Teknolojinin gelişmesi bu konuda da dünyanın geri kalanı için dezavantajı biraz olsun kaldırmış durumda. Sonuçta youtube da sonsuz bir kaynak, tabi ses kalitesi olarak kayıp var fakat keşif açısından gayet uygun bir platform. Farklı sesler ve sanatçıları bulmak için daha hızlı bir yöntem ayrıca. Tabi iş bununla bitmiyor, ne kadar çok fazla ve değişik kaynak olsada, müzisyenlerin mentalitesi çok önemli. 60larda-70lerde Türkiye’de üretilen çok değerli işler var, fakat yerli prodüktörlerin hala gidip yurt dışından bir şeyler araklamaya çalışması bana absürt geliyor. Kaliteli işlere ulaşmak bu kadar kolayken, Hint kumaşını dışarda aramak, üstüne birde vasat işler çıkarmak garip kaçıyor.

Hayır, Mosdef Selda Bağcan’ın Parçasını Kullanmadı

Tamam Mosdef’in “The Ecstatic” albümü besmele ile başlayıp, Malcom X’in konuşması ile devam ederken ardından Selda Bağcan çalmaya başlamış olabilir, fakat parçayı hazırlayan üstadımız Oh No’dur. Bu altyapı 2007’de yayınladığı, sadece Türk, Yunan, Lübnan motiflerini kullandığı, içinde Barış Manço’dan MFÖ’ye kadar bolca Türkçe sample kullanılan, “Dr. No’s Oxperiment” isimli albümünden “Heavy” parçasıdır. Mosdef -şimdiki adıyla Yasin Bey- altyapıyı buradan duyar ve kullanmaya karar verir. Dolayısı ile direkt olarak kendisinin alıp kullanması gibi bir durum yok.

Medyada Kibar Feyzo Tıkı

EA Sport’un bu vidyosu ortaya çıkınca her yerde haber oldu Ntv’den, Hürriyete her yerde yazmışlar; fakat hiçbiri ne sample işinden ne de müziğin bu türünden bahsetmemiş, “Kibar Feyzo film müziğini kullanmışlar” deyip geçmişler. Hadi haberleri yazan adam bilmiyor, sonuçta bu adam siyaset haberleri yapan bir gazeteci değil, orda magazin gündemi hazırlayan birisine sorup öğrenebilir böyle detayları, ama yok illa basit kelimeler bir araya gelecek böyle haberler için.

Bir Başka James Brown Parçası Daha

Rap müzikte en çok sample’lanan sanatçılardan biri kuşkusuz James Brown, ustanın sadece “Funky Drummer” parçası bile 500 küsür şarkıda kullanılmış. Prodüktörler belliki bir James Brown parçasını daha kullanmak istemiyorlar, oradaki ganimetler tükenme noktasında artık, bu yüzden arayışlarını genşletip farklı ülkelerin önemli müzisyenlerinin işlerine göz atıyorlar. Bu da ortaya çıkan işleri canlı tutmak adına atılmış adımlardan biri. Sonuçta birbirine benzeyen kopya işleri farklı sample lar ile yapabilecekken, daha duyulmadık, sıradışı melodiler bulmak ve üzerinde çalışmak için saatler harcıyorlar.

Başka Kimler Var

Yeraltında denk geldimğim bir çok Türkçe sample oldu (keşke hepsini not alsaydım) fakat beni en çok şaşırtan youtube da 2bin görüntülenme alan bir rapper’ın Barış Manço’nun “Hal Hal” parçasını sample’laması olmuştu. Bunun dışında güncel ve çok bilinen sample lardan bazıları, The Weeknd’in Nükhet Duru’nun “Ben Sana Vurgunum” parçasını güzelce kullandığı “Often”, Action Bronson’ın MFÖ’ye selam çakıp (!) “Adımız Miskindir Bizim” i kullandığı “Easy Rider”, Nelly Furtado’nun “Wait For You” sundaki tehlikeli “Muhlis Akarsu” sample’dır. Gerçi burda onun suçu yok Timbaland hazırlamış altyapıyı.

Tabii bu tür parçalar bir çok dj setinde kullanılıyor, bu bir çok kişiye normal gelebilir, zaten anormal olan bu işlerin piyasanın önemli isimleri tarafından, devasa şirketlerden çıkan albümlerinde kullanılması. Yoksa Cem Karaca ile EA Sports’un yolları nerde, neden kesişsin?

Tags: , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.