Farkındalık ve Bas-Bariton Sesler

Farkındalık herhangi bir şeyin başlamasına ön ayak olan bir kavram. Çevremizde olan bitenlerden tutun, kendi bedenimizde oluşan değişikliklere kadar, her noktada ilk adım farkına varmak oluyor. Farklılıkların, sıradanlıkların, problemlerin, çözümlerin farkına varmak için belirli bir birikime sahip olmak şart. İlk adımdan sonra aldığımız tutum, yaptığımız hamle de kişiliğimizi belirliyor. Bu durumu müziğine taşıyan çok az sanatçı var. Bunlardan birisi de, güneyin başarılı rapper fabrikası (bknz: 9th Wonder, J Cole), Kuzey Karolayna’dan çıkan Deniro Farrar.

Yaşıtlarının ikinci stüdyo albümlerini yayınladığını düşünürsek Deniro’ya genç yetenek demek zor fakat bir yetenek olduğu kesin. İlk dikkatimi çeken özelliği olan sesi, Bas-Bariton arası bir yerde duruyor, aynı zamanda aşırı şekilde Joe Budden ve Trae tha Truth seslerini çağrıştırıyor. Müzikte aktif olmaya başladıktan sonra, albümler, Epler, mixtape ler yayınlamaktan çekinmemiş. Normalde büyük bir anlaşma yapılana kadar bekletilen ‘ilk albüm’ olgusunu çokta takmamış görünüyor. Plansız bir üretkenlik içinde 2010’dan bu yana belirli bir kitle oluşturmuş, 2013’te ise Warner Bros. ile anlaşma imzalayarak, Rebirth isimli EP’yi yayınlamış, kitlesinin çapını genişletmeye başlamıştır. Bir menajer eşliğinde planlı ilerlemesi sonucunda büyük sahnelerde mesajını iletme fırsatı bulmuş, spotify dan vevo hesaplarına kadar bir çok noktada aktif olması da sağlanmış.

Bu noktada Farrar’ı diğer rapper lardan ayıran en büyük nokta farkındalık. Belirli bir yaşa kadar gördüğü, yaşadığı olaylardan birikim sağlamış. Kişisel uyanışını gerçekleştirdikten sonra, ilerlemeye karar vermesi kariyerinde güçlü bir hamle olarak görünüyor. Yaşadığı çevrenin ve bu çevredeki insanların ne durumda olduğunun son derece farkında. Şarkılarında da çoğunlukla bu durumlardan bahsetmiş, çözüm üretmiş, mesajlar vermiş. İyi şarkıları var fakat beni etkileyen ilk resmi EP’si Rebirth’e çektiği klipler oldu. Ne anlatmak istiyorsa direkt olarak, iyi bir kurgu ile anlatmış izleyicilere. Elindeki tek kozun müzik olduğunun da farkında, insanlara bu yolla ulaşmanın peşinde. Sıradan insanları ve hayatları anlatması ürettiklerinin sıra dışı olmasını sağlıyor.

Tags: , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.