Big K.R.I.T – Dreamin

14 – 15 yaşlarında bir çocuk, anneannesinin evinde dandik bir bilgisayarda, kafasındaki sesleri anlamlı bir şekilde birleştirmeye çalışıyor. 2011’de, son yılların en efsanevi Freshmen sınıfına seçilmiş, önümüzdeki 10 yılda rap müziği domine edecek olan isimlerle birlikte aynı karede ilan edilen bir eleman, tamamı kendisi tarafından prodükte edilen ‘Return of 4Eva’ projesinden sonra yayınladığı, ‘4Eva N a Day’ albümünde hiç düşünmeden, o çocuğun rüyasını gerçekleştirirken çekilmiş fotoğrafını kapak olarak belirliyor.

4evanadaybeats

Big K.R.I.T’in yetenekleri o kadar belirgin ki, henüz ortada amatör işlerinden başka bir şey yokken, G-Unit’in başındaki adam tarafından hemen fark ediliyor. ‘K.R.I.T Wuz Here’ ne kadar değerli olduğunu gösterirken, merakle beklenen ‘Return of 4Eva’ mixtape’i olaya noktayı koyuyor ve büyük bir dinleyici kitlesi topluyor. ‘Dreamin’ de bu projeden çıkan teklilerden biri. 15 yaşındaki o çocuğun hayalinden bahsediyor. Parça, güneyin derinlerinden gelen K.R.I.T’ın tüm kişisel özelliklerini taşıyor, klasik güney stilinin dışında yaptığı bu tür işler büyük saygı kazanmasını sağlıyor. Teknik detaylara pek girmeyeceğim, parça gayet hoş bir sample üzerine hafif seslerle inşa edilmiş. Zaman İçinde Hatırlanan Kral’ı tanımakta geç kalmış olabilirsiniz zira pek fazla medyayı işgal eden bir tip değil, olması gereken ise bunun tam tersi. ‘Live From The Underground’ gibi bir ilk albüme sahip olan, neredeyse tüm altyapılarını kendisi yapan sanatçı daha görünür olmalı.

Zaman İçinde Hatırlanan Kral güney rap tarzının gittikçe yozlaşan, özünden uzaklaşarak başka bir türe evrimleşmesine karşı koyuyor. Yaptığı müzik ülkenin her yerinde saygı görürken, o ‘kirli güney’ tarzını modern ve genç müzik kafasıyla harmanlayarak ortaya lezzetli işler çıkarıyor. Önümüzdeki yıllarda da çıkarmaya devam edecek gibi görünüyor.

(Parçanın sample’ını merak edenleri aşağıya alalım.)

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.