ScHoolboy Q – Collard Greens

İyi bir parça çıkarmak için birçok etkeni doğru şekilde birleştirmek gerekir. Uzun süre üzerinde çalışılmış işler, edinilmiş bilgi ve tecrübelerle, yeraltında pişen sanatçı kendinden beklenildiği gibi bir süre meyvesini verir. Veya bu durumun tamamen zıttı olarak bazen şans eseri gelen bir ortaya sadece dokunarak gol yapılabilir ki böyle bir işin etkisi çok kısa sürer. Bir de, neden ve nasıl patladığını bilmediğiniz saçma işler tüm dünyayı sallar ki maalesef böyle işleri de görmek zorunda kalırız. Saydığım durumların tamamen dışında bir iş daha var ve bu hepsinden güzel. Dinledikçe tadına vardığınız, geri çekilip geniş açıda baktığınızda çok saçma olan, yinede her play tuşuna bastığınızda harika bir işe tanıklık ettiğinizi bildiğiniz parçalardan birisidir: Collard Green. Hold up, biaaattch!

Bu parçayı özel kılan hiçbir şey yok, özel bir parça olması dışında. Sürekli aynı ritimde giden, karışık bir davul kiti, normalden yüksek seste ziller, bir yerden sonra garip seslerin karışması, altyapının 2 bölümden oluşması, Schoolboy Q’nun yarım cümlelerden oluşan yarım kafiyeleri, Kendrick’in İspanyolcadan Fransızcaya varan oradan İngilizceyi bulan esnek dil kullanımı, tempoyu sürekli değiştirmesi, liriklerin genel olarak hiçbir ana fikre sahip olmaması.. kısacası her şey bu parçanın vasat, ‘eh işte’ derecesinde olması için hazır. Fakat pratikte hiç de öyle olmuyor. Şarkıyı dinledikçe seviyorsunuz, verseler ezberleniyor, ritimler hafızada yer alıyor. Çirkin başarısı gibi bir şey bu. Bu kadar çirkin bir parça neden bu kadar başarılı oluyor. Kaosun kendi içinde bir düzen yaratması gibi bir şey. Peki bu adamlar parçanın bir hit olduğuna nasıl karar veriyor, bu tekli Schoolboy Q’nun ‘Qxymoron’ albümü 2014’te çıkmadan 6 ay önce yayınlanıyor. Çıktığı andan itibaren hit oluyor, bir çok sahnede canlı söyleniyor. TDE oluşumunun kendi prodüktörlerinin ortaya çıkardığı bu işe, kim-nasıl ‘tamam manyak oldu olay budur’ dedi merak ediyorum. İleri görüşlülüğün bu kadarı.

Nights like this,
I’m a knight like this,
sword in my hand,
I fight like this

Kaliteli iş grupları içerisinde en tatlı olanıdır bu tür işler. Tabi ‘önümüzdeki 10 yıl boyunca rap dünyasını domine edecek adamların işleri herhalde iyi olacak’ diyebilirsiniz. Belki de bu adamları önümüzdeki 10 yıl boyunca dinleyebilecek olmamızın nedeni bu tür işler yapabilmeleridir. İyi parça çıkarmanın kesin bir formülü yok ama… Hold up, biaaaattch this your favorite song!!

Tags: , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.