Joey Badass – Death of YOLO / Right On Time

Etrafta çok fazla yeni isim duyunca ister istemez onları dinlemeye karşı bir direnç oluşuyor. Yeniliğe değil de daha çok boşa vakit kaybetmeme isteği ile geri duruyorum biraz yeni isimlerden. En azından biraz pişip kendilerini kanıtlayana kadar, böylece medya tarafından gözümüze sokulan boş isimlerden de kurtulmuş oluyorum. Yinede Joey’i tanımakta geç kalmış olabilirim, gerçi şu an 19 yaşında olan birisi için nasıl geç kalmış olabilirsiniz ki? 1999 mixtape ini kaçırsam da kendisini Summer Knights ile yakaladım. Mikrofon başına geçtimi en az 10 yıl yaşlanan Badass’in son mixtape’inden tek parça paylaşmak içime sinmedi, bünye o derece özlemiş iyi New York rapini.

İcatların nasıl kullanıldığı gerçekten çok önemli kimisi, youtube ile Castin Biber oluyor bir diğeri 15 yaşında freestyle yaptığı video yu yükleyip Big K.R.I.T, Smoke DZA gibi isimlerin menajerinin dikkatini çekiyor. 1995 doğumlu rapper’ın bu noktadan sonraki kariyeri çok dikkat çekici, bir menajer edindikten sonra herkes tarafından anında tanınır hale geliyor. 17 yaşında ilk mixtape yayınlanıyor ve ardından dergilerde ‘yeni güçlü ses’ olarak tanıtılmaya, MTV de videolar dönmeye başlıyor. Bu tablonun işaret ettiği en önemli nokta, işi bilen bir menajer doğru adımları bir bir attırarak, yeteneklerin boşa gitmesini engelleyebiliyor olduğudur sanırım. Eğer reklam içinde bulamaç şeklinde bir rap üretmek isteseler Joey şuan milyon dolarlık bir anlaşma ile bir plak şirketine imza atmıştı bile. Oysa rapper hala bağımsız olarak kariyerini sürdürüyor. Çok genç olmasının yanında, yaşıtlarından kat kat daha kaliteli lirikler yazması Badass’in oyuna önde başlamasını da sağlıyor kuşkusuz. Bunun en büyük örneği ise 1999 projesinde daha çok, kurduğu Pro Era oluşumunun içindeki ve New York çevresindeki prodüktörler ile çalışırken, Summer Knights’ta MF Doom,Statik Selektah, Dj Premier gibi efsanevi isimlerle birlikte çalışma fırsatı bulması.

“Hiphop’ın altın dönemisini geri getirmek istiyorum” diyen rapper ailesinin Amerika’da doğan ilk üyesi, aslen Jamaikalı 50 Cent gibi, hatta Jamaika’ya akrabalarını ziyaret ettiği bir videosu bile var. Böyle bir düşünce ile Brooklyn’den yola çıkınca, klişe rapper olarak görülebilir, ordan çıkan binlerce rapper’ın klişe olduğu gibi. Fakat oldschool ile günümüzü harmanlayan beatler üstüne agresif vokaliyle kelime oyunları yaptıkça gerçek Brooklyn’i temsil ettiği anlaşılıyor. Tüm bir yıl ağızlara sakız olan YOLO sloganı ile geçerken, Genç Rapper ‘Death Of YOLO’ gibi bir şarkı yaparak bu kelimenin sonunu getiriyor, üstüne birazda Smoke DZA sosu ekleyip, yeraltından ne kadar kararlı geldiklerini gösteriyorlar. ‘Right On Time’ ı dinledikten sonra uzun süre T’nah Apex’in sesini sample sanmıştım, öyle büyülü söyleyince bir yer altı rapper’ının albümüne yakıştıramamışım bu kaliteyi, yine bir direnme hali yani.

They say one mans trash is another mans treasure
No, one man’s clever, one knows no better
I like to go get her to keep her warm in cold weather

Rap’in yeni jenerasyonu çoğu noktayı kendilerinden bir önceki jenerasyondan farklı yorumluyor. Başarılarını her yerde kanıtlamalarına rağmen hala bağımsız şekilde müzik yapmaları, ego savaşları yerine daha çok birliktelik üzerinden müzik yapmaları, giyim kuşamları ki Pro Era oluşumunda herkes hippilerin modern versiyonu gibi takılıyor bunda kaykaycı gençlik olmalarının katkısı da var. Bunların yanında tabiî ki yaptıkları müzikte farkını ortaya koyuyor, hiphop’ın ruhuna daha yakın işler çıkarıyorlar. Abilerinden en büyük farkları da bu oluyor sanırım.

Tags: , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.