Kooley High – All Day

İlk kez ‘Big Headed‘ ile tanıştığım bir grup olan Kooley High’ı, ‘takibe alayım daha sonra dinlerim’ dedikten sonra tamamen unutmuştum. ‘Big Headed‘ kliplerinin canlılığı ve Koca Kafa konsepti çok hoşuma gitmişti. Parçayı bir kaç kez dikkatli dinleyince ise hanelerinden bir kaç puan daha eksildi. Çünkü parça çok karışık, lirikleri etkili değildi. Oluşumun kendine has tarzında ilerleyen işler birbiri ardına yayınlanınca, ilerlemeyi daha keskin şekilde görmek mümkün oluyor. ‘All Day’de bu ilerleyen basamakların sonuncusu diyebiliriz.

Nort Carolina’nın nadir hiphop gruplarından Kooley High, 3 MC den ve iki Dj’den oluşuyor. Herkesin belirli görevleri olduğu oluşumların daha kolay ilerlediği aşikar. Koca Kafalar da bu duruma örnek teşkil ediyor. Nort Carolina’dan çıkmalarından daha ilginç bir durum ise Rapsody’nin bu oluşumda yer alması. Daha önce genelde solo olarak adını duydugumuz sanatçı, esas olarak bu grupta müzik işlerine başlıyor. İlk dönemlerinde fazla birşey beklenmeyen sanatçı, şuanda en fazla gelecek vaadeden bayan rapper’ların başında yer alıyor. Daha önce birçok önemli isimle birlikte çalışma fırsatı bulan Rapsody, şimdiden büyük bir ilgiyi üzerine çekmiş durumda. Grubu Kooley High içinse aynı şeyi söylemek zor. Buna rağmen oluşum sağlam duruşundan taviz vermiyor. Eskiokul doğu yakası seslerini bir araya getirmede usta Djlere sahipler. Bu yönden müzikal altyapıları gayet sağlam. ‘All Day’de bunun en iyi örneklerinden birini görüyoruz. Fakat MC ler için aynı şeyi söylemek zor. Bazen çıtalarının üstüne çıksalarda genelde vasat kalıyorlar. Lirikalitenin zamanla ilerlediğini düşününce MClere zaman tanımak gerekebilir fakat kafiye yeteneği açısından bir hayli zaman ihtiyaçları oldukları açık.

Yo, pass the mic and you might love me, huh
I ain’t a 10? Well fuck it, Biggy was ugly

Buraya yazmayı, Kooley High’ı tekrar takibe almak için bir not düşmüş olarak sayıyorum. Bir daha kendilerinde bahsettiğimizde çok daha iyi işlere imza atmış olacaklarını düşünüyorum, tabii Rapsody’i çoktan kaybetmiş olmazlar ise.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.