Murder to Excellence

Samanlıkta iğne aramanın somut bir örneği olarak sample aramak gayet zor bir fiil. Onlarca parça dinleyip saatlerini boşa harcayarak istenilen tınıyı bulmak için oynanan büyük bir kumar. Durum böyleyken, Swizz Beats işi daha da ileriye götürüyor. Genellikle sample lar 70ler ve 80lerden gelir, kaliteli sesler bulmak bu kadar zorken, yıllar öncesinden örnekler karıştırabilmek için büyük bir arşivinizin olması gerekir. Ülkemizde bu arşiv büyük olsa da ulaşılabilirlik açısından hala Akmar Pasajı aşamasındayız. Amerika tabiî ki müzik arşivinde uçsuz bucaksız kütüphanelere sahip, en küçük kasabasında bile kasalarca plak bulabiliyorsunuz. Duvarların, hatta yerlerin plakları kaplı olduğu birçok arşiv noktası mevcut. Bir kütüphaneye gidip ders çalışır gibi burada sabahtan akşama sample çalışabilirsiniz. Swizz Beats’te her ne kadar kendi stiline ters olsa da bu devasa arşivden üst düzey şekilde yararlanmayı başarıyor, bulunması imkansız bir sample bulup, efsane albümdeki en uzun şarkıyı hazırlıyor: Murder to Excellence.

Amerika’da bile bulunması neden imkansız dedim, çünkü Murder için örneklenen parça Romanya’nın yerel bir türküsü(!). Capalna denilen ufak kasabadan çıkan, bildiğiniz düğünlerde falan çalınan, kızların erkeklerin toplu bir şekilde oynadığı (oynamak..) bir şarkı. Yani bizde kına gecelerinde söylenen, düğünlerde halay çekilen parçalar varya, hah onların Rumen versiyonu işte. Yani herhangi bir şarkıcının albümünde yer alan, plaklarını bastırdığı bir parça değil. Bunu nasıl ve nereden buldular bilmiyorum tabi ama plağın kapağını bulup ‘bunu bir çalalım bakalım’ demek bile büyük bir adım bence. Murder to Excellence’i dinlediğim anda hastası olmuştum tabi. ‘Kanye ne yapmış beaa’ dedim kendi kendime ama kartonete baktığımda Swizz Beats adını gördüm. Swizz’in tarzı gayet açıktır, bu tarz DMX’e beat sattığı dönemlerden Casssidy’nin geri dönüşünde yer almasına kadar bir çizgide ilerlemiştir. Genellikle stüdyosunda parti canavarları yaratır ve verdiği sanatçının albümünü kurtarırdı. Bu albümdeki tek parçasında ise tamamen farklı bir yol izliyor, yerin dibinden çıkardığı sample’ı tüm şarkının dayanağı oluyor. Davullar çok mütevazi ve yerinde, hayran kalınır cinsten bir zil kullanışı var, bas satırları da olgunluğu sağlayınca harika bir iş çıkıyor ortaya. Murder to Excellence iki kısımdan oluşan bir şarkı, ilk kısmı Swizz’e ikinci kısmı ise G.O.O.D müziğin içindeki prodüktörlerden olan Symbolyc One’a ait. İki kısımda da tüm parça tamamen değişse de, değişmeyen tek şey kullanılan sample olmuş.

Murder to Excelle’nin ne kadar iyi olduğunu albümü incelerken konuşmuştuk zaten, her kim bulduysa bu sample’ı nasıl buldukları hakkında minik bir dizi bile çekilebilir yani. Stüdyoda bulunan klasik plaklardan birini çekip yapmadıkları belli, hummalı bir arayıştan sonra bulunmuş eşsiz bir sample. Böyle bir şeye arayan bulur mu desek, arşivlemenin önemine mi değinsek bilemedim. Kesin olan şey ise sample almanın, ölüme terk edilmişler işlerden şaheserler çıkarmanın en güzel yollarından biri olduğu.

Tags: , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kibar Feyzo Amerika'da | omzumdateypvar - 3 Temmuz 2015

    […] müzik kütüphanelerinin ne kadar derin olduğundan bahsetmiştim, çok nadir de olsa araştırmacı prodüktörler Türkiye’nin bulunduğu derinliklere iniyorlar. […]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.