HS87 – Grindin’ My Whole Life

“Bizim X varya, onu acayip şekilde bir repçiye benzetiyorum ya… Neydi adı…uzun saçlı bir eleman…Snoop’la falan klibi var…” dedi geçen gün arkadaşlardan biri. Birkaç isim saydım hemen ama yok onlar değil dedi, bulamadık bir türlü o ‘repçinin’ kim olduğunu. Bu arada kendi kendime, ‘ne kadar az uzun saçlı rapper var la’ diyiverdim. Yani bir metal rock grubu ortalaması beklemiyorum tabi ama yinede çok az isim var, imajını bu şekilde konumlandıran. Bir zamanlar bak bak bitmeyen saçlarıyla Busta Rhymes vardı ki, o bile yaşlanınca kesti attı saçlarını, yinede yeni nesil tarz açısından biraz farklı. Tarz olarak çok şaşalı olmadan sokaktan gelme doğal halleini korumayı seçiyorlar. HS87 oluşumunun toplama parçasını dinlerken, sahneye ilk çıkan N.No’nun saçları görünce, aklıma yukarıdaki muhabbet geldi, parça bir şekilde sarınca sonuna kadar dinledim. Uzun saçın hakkını verdi parça: Grindin’ My Whole Life.

HS87’nin henüz bir resmi sitesi bile yok, üyelerinin çoğu hakkında bilgi yok, bazılarının twitter adresleri var, birde arada sırada katıldıkları parçalar kliplenirse isimleri geçiyor. Fakat bu grubu kuran ‘87 doğumlu arkadaşlardan Hit-Boy şimdiden müzik kariyerinde bir çok başarıyı geride bırakmış durumda. Bazılarının bu başarılara ulaşmak için bir ömür harcadığını düşünürsek, bu körpe yaşında baya yol almış diyebiliriz. Eminem, Kanye West, Jay-Z vb. isimlerle çalışmasını bir kenara bırakıp Grammy sahibi olduğunu söylersek ne kadar ciddi bir şekilde ilerlediğini anlatmış oluruz sanırım. Gruptaki diğer tanınan kişi ise Audio Push çok haz aldığım zatlar değil kendileri o yüzden kendi tarzı var diyerek geçiyorum. Big Hit‘in bölümü dışında klip fena değil, o kısmı çok itici olmuş hakikaten, itici demişken Hit-Boy’un giydiği ceket nedir öyle ya, o nasıl bir sarıdır allasen :). Onun dışında toplu halde klip çekmek falan klişeler tabi fakat ekranın bir kısmının slow-motion dayken diğer tarafın normal olması arka planın donması falan gayet hoş efektler olmuş, zaman harcanmış. Sokağa çıkıp klip çekip dönelim mantığında gitmemişler. Parçanın sonlarına doğru karşımıza tombul bir abla çıkıyor, her grupta olması gereken bayan mc’lerden B Mac The Queen fena götürmüyor işi. Hit-Boy’da şarkının son bölümünde efsane iş ‘Forget About Dre’ e selam çakıyor. Yaklaşık 20 saniyelik bölümlerle ilerleyen parça ne çok iddialı nede çok sağlam diyebilirim ama bir şekilde dinletiyor kendisini. Çok garip yani melodiden mi, 50 kere tekrar eden nakarattan mı bilinmez şarkı sevdiriyor kendisini, dinletiyor, know what i’m talkin’ bout?

I’ve been grinding my whole life ho
Spending money like we never had money because we never had money, nigga what what what

2 gün sonra HS87’nin ‘We The Plug’ isimli albümü çıkıyor, klipte arada fiş resmi görmeniz bundan. Hit-Boy bu şekilde grubu sürüklerse blogda daha çok misafir edileceklermiş gibi duruyor. N.No saçlarını kesmese tabi, know what i’m talkin’ bout?

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.