Wrekonize – Typical

Yaptığı iş her ne olursa olsun, belirli kalıpları taklit etmeyen, o işe girişmeden önce ne yapmak istediğini düşünen, kararlaştıran isimler; hep farklı ve başarılı bir noktada konumlanmışlardır. Bu isimlerden biri de şüphesiz Strange Music oluşumu. Uzun süre kendi istedikleri yolda, istedikleri gibi müzik yapan topluluk, tarzları belirli bir olgunluğa ulaşınca büyük kitleler tarafından benimsendiler. Özellikle son 3-4 yıldır işlerinin kaymağını usta hamlelerle yiyorlar. Böyle oluşumların en kritik ve takdir edilesi yönleri; sadece grubun başındaki büyük isimler değil, en az aktif olan veya görünen isimlerin bile, belirli fikirleri benimsemiş olması. En tepeden en aşağıdaki elemana kadar fikir ve kalite skalasının yüksek tutulması bir alışkanlık halini alıyor. Strange Music’in kalelerinden Mayday de işte böyle bir konumda yer alıyor.

Strange Music gerçekten adı gibi garip işler yapmaktan çekinmiyor. Mayday kurulduktan kısa süre sonra büyük isimlerle çalışma şansı buluyor, 2011 civarında da Tech N9ne olaya el atıp elemanları kendi şirketine bağlıyor. Mayday’i güçlü kılan en önemli noktalardan biri, gruptakilerin farklı yetenekleri olması, rapper dan perküsyoniste kadar herkes farklı bir yönünü ön plana çıkarmış durumda. Grubun iki rapper’ından biri olan Wrekonize kendi işlerine yönelmekten geri durmamış ve geçen yıl ikinci solo albümü The War Within’i yayınlamış. Bu albümle birlikte sessiz sedasız iyi bir albüm yapanlar kervanına katılmıştır. Albüm iyi geri dönüşler almasına rağmen hak ettiği kadar medyada değinilmemiştir.

Drive and lean like Christine my cities like a big dream
And I’m just here sipping beers trying to stay conscious
Avoiding all the gossip and the high school nonsense

Typical ise albümden çıkan son tekli olabilir, havasıyla beni çoktan yakalamış durumda. Altyapısı Beatnick ve K-Salaam tarafından yapılmış. Grupta bu kadar iyi prodüktörler varken dışarıdan kiminle çalışılacağını da iyi seçmiş Mayday Rapper’ı. Sürekli beraber çalışan bu ikilinin kendi albümleri dışında Common’la sık sık çalışmışlığı da var. Altyapıya yan flüt melodileri eklemişler, daha ne yapsınlar yani. Klibin tamamen ‘casual’ görüntülerden oluşması büyük bir artı olmuş. Bu tarz bir şarkıya başka türlü görüntüler gitmez zaten. Sürekli gösterilen Miami sokaklarındaki palmiyeler memleketi hatırlatmıyor değil hani. Guru’yu gördükten sonra müziğe yönelen sanatçının karmaşık kafiye yapısı bu tür bir parçada tekrar şekilleniyor, anlamını yitirmeden tabiî ki. Nakarata yorum yapmak haksızlık olur diye düşünüyorum. Ayrıca Wrekonize 2000’lerin başında MTV’nin düzenlediği bir Battle yarışmasında tüm mc’leri sıraya dizip birinci oluyor fakat yinede oradan ününü devam ettirmeye kalkmayıp kendi yolunu çiziyor.

What’s it like to live in paradise?
80 something, man it’s nice
Culture all around you
All you like and you just find it all so typical

Strange Music gibi kendini bilen oluşumların içinde bulundukları ortama göre şekil almamaları karşılığında, bazen yıllarca sadece ufak bir kitle tarafından tanınmak olabiliyor. Bir başka karşılığı ise sürekli iyi işler yapabilmek ve oluşumdaki herkesi buna itmesi diyebiliriz. Bu durumda Mayday’den ve Wrekonize’dan çok daha iyi işler geleceğini artık büyük bir kitle biliyor.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.