Iamsu! Feat. P-Lo – HBKJoe Beat

The HBK oluşumunun adı bir yazımda kısaca geçmişti, şimdi konuyu biraz daha açabiliriz. Öncelikle klip bizi, “bisiklet direksiyonuna binerek yolculuk yapma” nın sadece bize özgü olmadığını göstererek rahatlatıyor. Yılın 366 günü güneşli olan Kaliforniya’da güneşin ısıttığı ara sokaklarda çekilen hoş, mütevazi görseller süslüyor parçamızı. Şarkının ismi üzerinde pek düşündüklerini sanmıyorum, daha doğrusu işin hiçbir evresinde çok fazla düşündüklerini sanmıyorum. Garip olan ise ortaya vasatın üzerinde bir iş çıkmış olması, klibi ise çok iyi seviyesinde: ‘HBKJoe Beat’.

Henüz 19 yaşındayken, 2008’de, akıllı 3 adam bir araya gelip oluşumun temellerini atıyor. Bunlardan ikisi Iamsu ve P-Lo. Daha sonra bir çok kişi katılıyor HBK Gang’e, en öne çıkan isim ise tabiî ki Iamsu. Gang’i oluşturan elamanların çoğu üniversite havasını solumuş olduğundan çok akıllı adımlar atılmış. Öncelikle acele ederek şöhret olmak yerine ne yapacakları ve nasıl yapacaklarını üzerine uzun uzun kafa yoran bir ekip var. O yüzden büyük bir patlama anlarını yakalamak zor. Şuan oldukları noktaya hazmederek yavaş yavaş geldiler. Iamsu’nun yayınladığı mixtapeler iTunes’da sadece birkaç yüz satarken, birçok siteden olumlu dönüşler almıştır. Mantıklı hamleler sonunda, mixtape satmaya çalışan elemanken bir anda kendilerini Wiz Khalifa, 2Chainz gibi isimlerin albümlerinde çalışırken bulmuş Sudan. Şuanda birçok önemli isimle birlikte işlerini görebilirsiniz ve bu sayı gittikçe artıyor. Prodüktör, şarkı yazarı, rapper gibi birçok şapka altına girebilen sanatçı, müziğe odaklanmanın ödülünü her adımında alıyor.

Sokaklarda, parlak ışık altında çekilen klipler nedense bana daha çekici geliyor. Sudan’nın bu klibinde de neredeyse klip şarkının önüne geçiyor bazı noktalarda, gayet bütçesiz bir şekilde akıllarına estiği gibi içten bir şekilde çekiyorlar görüntüleri. Yaptıkları şebeklikler, kızların güzelliği hoş bir hava katıyor şarkıya. Dediğim gibi iş üzerinde çok düşünülmemiş ama uygulama harika. Altyapıdaki ‘lazy’ saksafonlar şarkıyı sevmemin en büyük nedeni diyebilirim. Saksafon melodilerinin ve sample vokalinin bitimini izleyen vokal değişimleri, P-Lo’nun arkadaşına kayda değer bir seviyede eşlik etmesi, birbirini tamamlayan yarım verse’ler, aslında parçanın üstünde kafa yorduklarının kanıtı. Bu kültürde artiz gibi ‘yeteneğimle şarkı yaparım, iki dakikada hallederim’ gibi bir olayın olmadığını kulağımıza fısıldıyorlar. Güneşli bir günde güneşli bir gün şarkısı HBKJoe, ayrıca kızların gamzesi var.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.