Nefret – İntihar

Kişisel olarak çok fazla kafa yorduğum ve sevdiğim bir konuda yeni bir kategori açmak istedim: Bahsettiğimiz müzik türünün her noktasında karşımıza çıkan ‘sample’ olayı hakkında. Teknik terim olarak örneklemek diyebileceğimiz bu eylem, naftalin kokulu nice plakları tekrar bir başyapıta dönüştürmüştür. Bu konunun ilk yazısı olarak, ilk dinlediğim andan itibaren beni çok etkileyen, artık eski okul diyebileceğimiz Türkçe rap yıllarında yapılan en iyi işlerden olan, efsane grubun parçasını işlemek istedim.

Günüm dünümü tutmaz oldu
Artik bu zamana kadar çektim hep çile
Sadece benimmi bu kadar cefa
Kimsenin suçumu yok acaba

90’larda Almanya kaynaklı rap oluşumlarında sıkça karşılaştığımız bir şey: Barış Manço, Erkin Koray gibi isimlerin sample’lanması idi. Bunun nedeni gayet basit; örnekleme yapmak istediğiniz çok kaliteli eski parçalar hep bu isimlerin elinden çıkmış. Yani tarihimizdeki iyi müzik arşivlerinde hep Orhan Gencebay, Cem Karaca gibi isimler mevcut. Dolayısıyla sample’ların bu isimlerden alınıp işlenilmesi kaçınılmaz olmuş. Barış Manço’nun klasik işlerinden birini de, gencecik Nefret grubu sample’layarak, Meclis-i Ala albümlerindeki konsept parçalarını oluşturmuşlar.

Barış Manço’nun Ne Ola Yar Ola parçasının 10.saniyesinde hafifçe fark edebileceğiniz, 2:10 da ise rahatça ayırt edebileceğiniz notalar, bir döngüye dönüştürülerek, İntihar’ın 6.saniyesinden itibaren parçanın sonuna kadar kullanılmış. Şarkıların ortalarından, olgunlaşmış melodilerden alınmış sample’lar çoğunlukla iyi sonuçlar veriyor, şekil-A da görüldüğü gibi. İntihar’ın altyapısı son derece kaliteli, davullar agresif şekilde yazılmış, bas notaları melodik bir hava içerisinde ilerliyor. Altyapının temel olarak iki bölüme ayrıldığı, Ceza’nın ilk bölümünden sonra Fuchs’un girdiği ilk bölümü dikkatlice dinleyerek anlaşılabiliyor. Bu farklı bölümlere ayırma altyapıyı canlı bir havaya sokarken, silah ve siren sesleri de parçadaki her şey gibi tamamen hikâyeye hizmet ediyor. Nefret ikilisinin vokal uyumlarının zirveye çıktığı parçalardan biri olan İntihar’da, tüm sözler konsepte uygun yazılmış, çizginin dışına taşan bir kafiye yok. Ayrıca hikaye kronolojisinin doğru bir şekilde ilerlemesine dikkat edilmiş. Sözler o kadar oturmuş ki, karşılıklı diyalog halinde geçen bölümlerde parçanın yansıttığı duygunun dağıldığı bir nokta olmamış.

Bu nasıl cehennemi görmek böyle
Cehennemi görsen dönersin geriye
İntihar ettiinde döner herşey başa
O zaman yaşarsin sonsuza

İntihar parçasının özelliklerinden biri de; çıktığı zamandaki rap kitlesini nasıl daha iyi işlere yönelttiğidir. Bu dönemin işlerini dinleyen kitle, rap icraatına başladıklarında, kötü ithal rap parçaları yapmak, gereksiz dissler atmak veya rezil aşk parçaları yapmak yerine, İntihar gibi anlamlı parçalar yapmaya çalışmışlardır. Barış Manço gibi bir efsanenin muazzam işlerinden biri, heba edilmemiş, Türkçe Rap efsanesi bir grup tarafından harika bir iş çıkarılmıştır.

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.