Mike-Dash-E – You Got It

Ülkemizde icra edilen rap kültüründe sıkça üretilen ve tartışmalara konu olan aşk şarkıları genelde , ‘aşkım seni çok seviyordum, neden bana varmadın, beni aldattın naled olsun böyle aşka’, şeklinde ilerlerken, doğal olarak basit ve kalitesiz işler sıkça türemekte. Mevcut dinleyici kitlesi gerekli noktaları, çok acımasız olmakla birlikte, zaten eleştiriyor. Bu tür şarkılar, her türlü konunun anlatıldığı bir müzik türünde tabi ki olacaktır. Fakat tüm işler gibi belirli bir kalitede olması gerekiyor. Yurt dışında, bolca kötüsü de yapılan bu tarz işlerin nasıl daha farklı ve kaliteli yapılacağına dair bir örnek teşkil ediyor Mike-Dash-E , You Got It ile.

Aslen Filipinli olan batı yakası sakini sanatçı daha çok HBK oluşumuyla olan işleriyle biliniyor. Üzerinde çalıştığı parçalarını zamana yayarak, üzerinde düşünmek ve iyileştirmek için vakit ayıran sanatçı, müziğinin sanatsal bir yönde devam etmesini istiyor. Parçalarının işlenmesine özen gösterildiği, yapının nasıl oluşturulduğuna bakınca daha da dikkat çekiyor. Abartı sesler olmadan, çok kolay gibi görünen tınıları bir araya getirerek ferah bir stil elde ediliyor. Şarkının videosu ise en az vokaller kadar parçaya katkı sağlamış. Çok orijinal bir fikir olmasa da, hikayenin sözlerle paralel gitmesi ve bir çift normal bir günde ne yapar soruna cevap gibi çekilmiş olması, konunun da merkezden kaymadan tüm işin bir bütün oluşturmasını sağlamış. Klipte de görüldüğü gibi, tam bir bahar şarkısı olarak tasarlanmış.

She my down chick, my all around chick
Someone I lay up in the sheets and hit the town with
And I ain’t going to leave, girl I found it

Türkçe rapte bu tür çok iyi işler var tabi ki, bunların sayılarının artması için Mike Dash’in yaptığı iş göz önüne alınabilir iyi bir örnek.

Tags: , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.