Logic – All I Do

Sanatın herhangi bir dalında, adını çok fazla duymaya başladığımız, geleceğin yeni yeteneği olarak lanse edilen, kısa sürede büyük ilgi gören isimler her zaman çıkıyor. Bunların bazıları gerçekten yetenekli ve kalıcı olurken bazıları kısa sürede eskiyebiliyor. Ortak noktalarından biri ise ışıkların üzerlerine çevrildiği bu sürede, hakkında bilmediğimiz özel şeyleri öğrenmemiz. Rap müzikte bu, genelde nerden geldiği, nasıl bir hayat yaşadığı ve parlayana kadar stüdyo içinde ve dışında yaşadığı olaylar oluyordu. Son dönemde internetin muazzam kullanım çeşitliliği ve hızı ile birlikte artık, sanatçılar hakkında bu ‘dataları’ çıktıktan sonra değil, henüz yaptığı işte pişerken öğrenebiliyoruz. Twitter’da birkaç bin takipçisi olmasından tutun, garsonluk yaptığı yerde izin alarak sahneye çıkmasından, birkaç dolarlık mikrofondan maksimum verim almak için uyguladıkları yöntemlere kadar hakkında bir çok şeyi henüz youtube’da milyonluk bir videosu yokken öğrendiğimiz isimlerden birisi : Logic. Kendi jenerasyonunu neredeyse tamamen temsil eden rapper’ın 1milyon izleyiciye ulaşan ilk videosu: All I Do.

Yirmi yaşında ilk işlerini ortaya çıkarmaya başlayan Logic, 2009’da Mac Miller’ın Kids turnesinde alt grup olarak çıkmış. Şarkının başında Miller’a selam çakması bundan, o turnede de bir çok kişi ile bağlantı kurmayı başarıyor. Kim Bu kategorisinde ilk albümü çıktıktan sonra bahsedeceğim için şimdilik pek detaylara girmiyorum. “All I Do” için “Young Sinatra” mixtape albümünden çıkan ilk tekli diyebiliriz. “Mind of Logic” de projede dikkat çeken çalışmalardan. Parçada rapper’ın klasik hızlı flow’unu görüyoruz zira tüm stili bunun üzerine kurulu, şarkılarındaki sık görülen köprülerde hoş bir izlenim bırakıyor. Liriklerinde yüksek bir kalite şimdilik görünmese de zamanla bu çıtayı yükseltiyor. Bu parça için genelde günlük yaşamından ve kendini kanıtlama çabasından bahsediyor diyebiliriz, aradaki Fransızca ve İspanyolca kelimelerde aynı konuda hemfikir :). Parçanın prodüksiyonuna baktığımızda kayıtları kendi home stüdyosunda, mix’i ise kendi klanında bulunan 6ix taraından yapılmış. Altyapısı ise belkide mixtape de en kaliteli işlerden ve Black Diamond imzası taşıyor. Diamond ile iletişime geçmesi bahsettiğim tur sayesinde gerçekleşmiş. Çok iddialı bir altyapı olduğunu söyleyemeyiz, bu da bize Logic’in kendi tarzını ve aradığı sesleri ne kadar iyi bildiğini gösterir. Ufak piyano notaları üzerine düzensiz davullarla dolu altyapıyı ilk hiti haline dönüştüren rapper, nakaratı da farklı şekilde bitirmeyi tercih ediyor.

One thing’s for sure, you beter get all of your fiends hip
If a shorty like my music, then she a bobbysoxer
Got a booty, know how to use it, homie yes I rocks her

Kendi jenerasyonunu çok iyi temsil eden nadir sanatçılardan biri olma yolunda ilerleryen genç Sinatra, bunu; sıfır bütçe ile mixtape deki şarkılarına klipler çekerken 2 yıl sonra, Kid Cudi ve Big Sean ile turneye çıkarak kanıtlıyor.

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.