Wax – Rosana

Yazının ortalarına geldiğimde parçanın youtube linkini koymak üzere google amcaya şarkıyı sordum ki bir de ne göreyim, parça daha doğrusu klibi bizim ülkede almış yürümüş. Alkışlarlayaşıyorum’dan tut izlesene’ye kadar sızmış. Youtube’da 28 milyon görüntüleme sayısına ulaşmasındaki katkımızı saymıyorum bile. Parçanın neden bu kadar meşhur olduğu mağlum, bu kadar şey yazdıktan sonra da silmek olmaz dedim. Hem nolursa olsun iyi işlere hak ettiği değer verilmeli, Melissa’ya hakkını teslim etmeliyiz.

Yaklaşık 2 yıl önce izlediğim klibin ekşi’de başlık açılacak kadar ilgi gördüğünü bilmiyordum tabi. Wax memleketin batı tarafından katılıyor blogumuza. Erken yaşlarda müziğe adım atması sanatçının bir çok enstrümantal çalabilmesini sağlamış, gitarıyla cool bir gençken NWA, Dj Jazzy Jeff ve Too Short gibi sanatçıların işleriyle denk gelmesi bir rapper’a dönüşmesindeki temel etken olmuş. Wax’in ilginç yönü ise henüz mixtape’ler ile adını duyurmadan Freestyle yapıp bunları youtube’a ekleyerek muazzam bir takipçi kitlesine ulaşması olmuş. Video’ları milyonları ulaşıp tam bir youtube fenomenine dönüşürken 2008 yılında bağımsız plak şirketinden ilk albümü Liquid Courage çıkarıyor. Albümden sonra tekliler yayınlayıp bunlara klip çekmeye devam ediyor, 2011’de ise rüya gibi bir Def Jam sözleşmesi imzalıyor. Ardından önemli medya topluluklarında yer verilen “Eviction Notice” projesini yayınlıyor. Bu proje youtube tabanlı kitlesi kadar gerçek dinleyicileri de çekiyor. İşte Rosana’mızda bu projeden çıkan ilk tekli, işler o kadar iyi elenmişki mixtape’den “Killing Me Insıde”, “My Future Big is a Big Wide Open Space”, “It’s All Love”, “I’m Through”, gibi kaliteli bir çok iş çıkarmayı başarmış. Melissa’nın boyu 1.60 olması da bir şaka olsa gerek.

2011 sonuna doğru bir çok sanatçının başına gelen şey Wax’inde başını ağrıtıyor, sanatçılarının anlaşma imzaladıktan sonra belli bir kalıba girmesini bekleyen büyük şirketten ayrılıyor. Yaklaşık bir yıl sonra ise büyük aşk hikayesi Rosana’yı yayınlıyor. Wax’in tarzı genelde rahat kafiyelere dayanıyor, liriklerini çok fazla düzenlemeden flow’unu ritme göre eğip bükmeyi tercih ediyor. Karmaşık yapılı kafiyelerden çok daha basit ve mizah soslu uyakları tercih ediyor. Altyapılarında ise sevdiği Mexico tarzının izlerini görmek mümkün, bunun yanında müzikal yönüne dayanan akustik seslere, canlı enstrümanlara bolca yer veriyor. Wax’in diğer farklı bir özelliği ise her zaman gösterişten uzak, doğal ve gerçek bir müzik türünü benimsemesi. Mellissa’nın bir çok dergide çıkmasının yanında bir playboy kızı olması, şaşırmamak gerek.

Tam bir radyo teklisi olan parça şaşırtmıyor ve tüm yaz herkesin Rosana’sını anlatmasına yardımcı oluyor. Aslında Rosana klibine şaşırmamak gerek çünkü tamamen Wax’in tarzını yansıtıyor. Liriklerin konseptine uygun bir çok sahne ile çok fazla performansa yer vermeden tamamlanıyor klip. Nobody Famous’ın altyapısını özenle hazırladığı, 3 Avrupa ülkesinde platinyum plak alan şarkısına kişilik kazandıran trompet seslerinin Mariachi’lere bağlanması ise ayrıca güzel bir nokta olmuş. Gelelim bizim ülkede neden bu kadar popüler olduğuna. Kendi içinde cevabı bulunan sorumuza bir de şöyle yaklaşalım; bir şarkının çok fazla ilgi toplaması için sex satmasımı lazım, öyle olsa Dirty South kliplerinin her birinin ülkemizde milyonlarca kez izlenmesi gerekirdi. Demek ki ortada başka bir şey var, Wax’in hayali olan Rosana gibi bir figürün aslında herkesin bilinç altında (veya üstünde) arzu edilen bir olgu olduğunu çıkarabiliriz. Bu çıkarımdan sonra video sitelerinde “adamı çorbacıdan alıp rapçi yapmışlar”, “erkek halimle dinlemekten utanır olduğum şarkı”, ve bir sürü Rosana’nın vücudunun, nasıl kullanılacağı hakkındaki onlarca yorumu okuyabilirsiniz. Melissa twitter hesabını Rosana klibinden sonra açmış.

Yeraltındaki bir rapper için yaşlı sayılabilecek olan Wax (33), müzik yaşamında büyük bir şirketle anlaşmada dahil olmak üzere önemli noktaları aşmış durumda. Amerika’da büyük bir kitleye sahip olan sanatçı tarzını ve orijinalliğini koruyarak daha uzun süre, hiçbir büyük isimle düet ihtiyacı duymadan yoluna devam edebileceğini kanıtlamış durumda.

Tags: , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.