Archive | Temmuz, 2014

Oncue – Running

Yeni milenyumun içlerine doğru ilerlediğimizde, ilk on yılın başlangıcında, ilk bakışta rapte eğreti duran bir tür görmeye başlıyoruz. Daha önce pek rastlamadığımız, aslında bu müzik türünün tamda ihtiyacı olan, çeşitliliği besleyen, yeni tarzlar çıkıyor ortaya. Dinleyiciler tarafından da rahatlıkla benimseniyor ve kendisine büyük kitleler oluşturuyor. Daha öne örneklerini de incelediğimiz bu farklı sesler, rapin yeni jenarasyonları tarafından oluşturuluyor. Bu topluluğu, en iyi temsil eden isimlerden birisi de Oncue – en azından onlardan biriydi.

Tamamını Okuyun

Kim Bu Dilated Peoples?

Lisenin başlarındayım, rap hayatımızın içinde değil, hayatımız rap müzik içinde kendine yer buluyor, hiç yadırgamıyor. İçinde 300 parça bulunan ‘karışık mp3 cd’ler havada uçuşuyor, forumlarda sıkı tartışmalar var. Grup olarak bu işi yapan oluşumları daha başka seviyoruz, dinliyoruz, cartel, islamic force, nefret ekolünden gelmeyiz sonuçta. Derken 3 kişilik (grup için optimum sayı), tane tane rap yapan, ritimlerini takip etmek imkansız olan, hiç öle popo, para, beyaz demeden şarkıyı bitiren bir grupla tanışmışız. Yeni bir maden bulunmuş, bol keseden dinliyoruz, adamlar deli New York işi yapıyor derken California’lı çıkmışlar. Günlerce albümleri dönmeye başlıyor, teypte duruyor kafada çalıyor arka arkaya, aynen bu efsanevi parça gibi:

Tamamını Okuyun

ScHoolboy Q – Collard Greens

İyi bir parça çıkarmak için birçok etkeni doğru şekilde birleştirmek gerekir. Uzun süre üzerinde çalışılmış işler, edinilmiş bilgi ve tecrübelerle, yeraltında pişen sanatçı kendinden beklenildiği gibi bir süre meyvesini verir. Veya bu durumun tamamen zıttı olarak bazen şans eseri gelen bir ortaya sadece dokunarak gol yapılabilir ki böyle bir işin etkisi çok kısa sürer. Bir de, neden ve nasıl patladığını bilmediğiniz saçma işler tüm dünyayı sallar ki maalesef böyle işleri de görmek zorunda kalırız. Saydığım durumların tamamen dışında bir iş daha var ve bu hepsinden güzel. Dinledikçe tadına vardığınız, geri çekilip geniş açıda baktığınızda çok saçma olan, yinede her play tuşuna bastığınızda harika bir işe tanıklık ettiğinizi bildiğiniz parçalardan birisidir: Collard Green. Hold up, biaaattch!

Tamamını Okuyun