Archive | Mayıs, 2014

Murder to Excellence

Samanlıkta iğne aramanın somut bir örneği olarak sample aramak gayet zor bir fiil. Onlarca parça dinleyip saatlerini boşa harcayarak istenilen tınıyı bulmak için oynanan büyük bir kumar. Durum böyleyken, Swizz Beats işi daha da ileriye götürüyor. Genellikle sample lar 70ler ve 80lerden gelir, kaliteli sesler bulmak bu kadar zorken, yıllar öncesinden örnekler karıştırabilmek için büyük bir arşivinizin olması gerekir. Ülkemizde bu arşiv büyük olsa da ulaşılabilirlik açısından hala Akmar Pasajı aşamasındayız. Amerika tabiî ki müzik arşivinde uçsuz bucaksız kütüphanelere sahip, en küçük kasabasında bile kasalarca plak bulabiliyorsunuz. Duvarların, hatta yerlerin plakları kaplı olduğu birçok arşiv noktası mevcut. Bir kütüphaneye gidip ders çalışır gibi burada sabahtan akşama sample çalışabilirsiniz. Swizz Beats’te her ne kadar kendi stiline ters olsa da bu devasa arşivden üst düzey şekilde yararlanmayı başarıyor, bulunması imkansız bir sample bulup, efsane albümdeki en uzun şarkıyı hazırlıyor: Murder to Excellence.

Tamamını Okuyun

HS87 – Grindin’ My Whole Life

“Bizim X varya, onu acayip şekilde bir repçiye benzetiyorum ya… Neydi adı…uzun saçlı bir eleman…Snoop’la falan klibi var…” dedi geçen gün arkadaşlardan biri. Birkaç isim saydım hemen ama yok onlar değil dedi, bulamadık bir türlü o ‘repçinin’ kim olduğunu. Bu arada kendi kendime, ‘ne kadar az uzun saçlı rapper var la’ diyiverdim. Yani bir metal rock grubu ortalaması beklemiyorum tabi ama yinede çok az isim var, imajını bu şekilde konumlandıran. Bir zamanlar bak bak bitmeyen saçlarıyla Busta Rhymes vardı ki, o bile yaşlanınca kesti attı saçlarını, yinede yeni nesil tarz açısından biraz farklı. Tarz olarak çok şaşalı olmadan sokaktan gelme doğal halleini korumayı seçiyorlar. HS87 oluşumunun toplama parçasını dinlerken, sahneye ilk çıkan N.No’nun saçları görünce, aklıma yukarıdaki muhabbet geldi, parça bir şekilde sarınca sonuna kadar dinledim. Uzun saçın hakkını verdi parça: Grindin’ My Whole Life.

Tamamını Okuyun

Wrekonize – Typical

Yaptığı iş her ne olursa olsun, belirli kalıpları taklit etmeyen, o işe girişmeden önce ne yapmak istediğini düşünen, kararlaştıran isimler; hep farklı ve başarılı bir noktada konumlanmışlardır. Bu isimlerden biri de şüphesiz Strange Music oluşumu. Uzun süre kendi istedikleri yolda, istedikleri gibi müzik yapan topluluk, tarzları belirli bir olgunluğa ulaşınca büyük kitleler tarafından benimsendiler. Özellikle son 3-4 yıldır işlerinin kaymağını usta hamlelerle yiyorlar. Böyle oluşumların en kritik ve takdir edilesi yönleri; sadece grubun başındaki büyük isimler değil, en az aktif olan veya görünen isimlerin bile, belirli fikirleri benimsemiş olması. En tepeden en aşağıdaki elemana kadar fikir ve kalite skalasının yüksek tutulması bir alışkanlık halini alıyor. Strange Music’in kalelerinden Mayday de işte böyle bir konumda yer alıyor.

Tamamını Okuyun

Iamsu! Feat. P-Lo – HBKJoe Beat

The HBK oluşumunun adı bir yazımda kısaca geçmişti, şimdi konuyu biraz daha açabiliriz. Öncelikle klip bizi, “bisiklet direksiyonuna binerek yolculuk yapma” nın sadece bize özgü olmadığını göstererek rahatlatıyor. Yılın 366 günü güneşli olan Kaliforniya’da güneşin ısıttığı ara sokaklarda çekilen hoş, mütevazi görseller süslüyor parçamızı. Şarkının ismi üzerinde pek düşündüklerini sanmıyorum, daha doğrusu işin hiçbir evresinde çok fazla düşündüklerini sanmıyorum. Garip olan ise ortaya vasatın üzerinde bir iş çıkmış olması, klibi ise çok iyi seviyesinde: ‘HBKJoe Beat’.

Tamamını Okuyun