Archive | Nisan, 2014

Nefret – İntihar

Kişisel olarak çok fazla kafa yorduğum ve sevdiğim bir konuda yeni bir kategori açmak istedim: Bahsettiğimiz müzik türünün her noktasında karşımıza çıkan ‘sample’ olayı hakkında. Teknik terim olarak örneklemek diyebileceğimiz bu eylem, naftalin kokulu nice plakları tekrar bir başyapıta dönüştürmüştür. Bu konunun ilk yazısı olarak, ilk dinlediğim andan itibaren beni çok etkileyen, artık eski okul diyebileceğimiz Türkçe rap yıllarında yapılan en iyi işlerden olan, efsane grubun parçasını işlemek istedim.

Tamamını Okuyun

Mike-Dash-E – You Got It

Ülkemizde icra edilen rap kültüründe sıkça üretilen ve tartışmalara konu olan aşk şarkıları genelde , ‘aşkım seni çok seviyordum, neden bana varmadın, beni aldattın naled olsun böyle aşka’, şeklinde ilerlerken, doğal olarak basit ve kalitesiz işler sıkça türemekte. Mevcut dinleyici kitlesi gerekli noktaları, çok acımasız olmakla birlikte, zaten eleştiriyor. Bu tür şarkılar, her türlü konunun anlatıldığı bir müzik türünde tabi ki olacaktır. Fakat tüm işler gibi belirli bir kalitede olması gerekiyor. Yurt dışında, bolca kötüsü de yapılan bu tarz işlerin nasıl daha farklı ve kaliteli yapılacağına dair bir örnek teşkil ediyor Mike-Dash-E , You Got It ile.

Tamamını Okuyun

Pharrell – Frontin’

Kardeş Payı dizisinde Şerif amca karakteri ilk repliğinde şu soruyu soruyordu, “Bir insan hayatı yaşayamadığını 87 yaşında anlar mı lan?”, bende şimdi Pharrell’a haddim olmayarak sormak istiyorum: “Bir insan 40 yaşından sonra solo kariyeri yapar mı lan?”. Müzik kariyerine başladıktan kısa bir süre sonra çalıştığı isimler arasına, Kelis’ler, Justin Timberlake’ler, Britney Spears’lar, Nelly’ler, Snoop Dogg’lar, Jay-Z’ler.. kısacası bir müzisyenin iştahını kabartan isimleri eklemişken, aslında çok da arka planda durmadan, kliplerde, tvlerde yer almışken, bu kadar yetenekli bir adam neden tek başına ünlü olmak için 2013 yılını bekler? En azından, videoyu ilk izlediğimde Pharrell’ın çok iyi olduğu konusunda fikirlerim aynıymış ki bunca yıl geçmesine rağmen en iyi şarkılarından biri diye aklımda kalmış: Frontin’.

Tamamını Okuyun