Archive | Mart, 2014

Yelawolf – Radioactive

Müzik endüstrisi, güzeli gencuse sever, toplumun aksak yanlarını tavla oynarken tekerleme ile açık eden toplumumuz gibi, dikkat kesilirsek bunu görebiliriz. Tabi bu seçimi bazı noktalarda hor görmeyebiliriz, genç insanların her işte olduğu gibi müziğe de daha sıkı sarılmaları, içten olmaları vs. fakat bir yatırım olarak işletmenin uzun sürme olasılığı için 20li yaşların başından, sevilen bir şarkıcının aşkı, 40ına kadar sürebilir, esas neden de budur sanırım. Hal böyleyken, varoş bir mahalledeki okula yazılmasıyla Rap’le tanışan, uzun süre müziğini duyurmaya çalışan, 30lu yaşlarına adım atmış olmasına rağmen solo albümü bulunmayan Yelawolf’un, efsane bir endüstri üyesinden çıkan ilk albümüne değineceğim bugün: Radioactive.

Tamamını Okuyun

Logic – All I Do

Sanatın herhangi bir dalında, adını çok fazla duymaya başladığımız, geleceğin yeni yeteneği olarak lanse edilen, kısa sürede büyük ilgi gören isimler her zaman çıkıyor. Bunların bazıları gerçekten yetenekli ve kalıcı olurken bazıları kısa sürede eskiyebiliyor. Ortak noktalarından biri ise ışıkların üzerlerine çevrildiği bu sürede, hakkında bilmediğimiz özel şeyleri öğrenmemiz. Rap müzikte bu, genelde nerden geldiği, nasıl bir hayat yaşadığı ve parlayana kadar stüdyo içinde ve dışında yaşadığı olaylar oluyordu. Son dönemde internetin muazzam kullanım çeşitliliği ve hızı ile birlikte artık, sanatçılar hakkında bu ‘dataları’ çıktıktan sonra değil, henüz yaptığı işte pişerken öğrenebiliyoruz. Twitter’da birkaç bin takipçisi olmasından tutun, garsonluk yaptığı yerde izin alarak sahneye çıkmasından, birkaç dolarlık mikrofondan maksimum verim almak için uyguladıkları yöntemlere kadar hakkında bir çok şeyi henüz youtube’da milyonluk bir videosu yokken öğrendiğimiz isimlerden birisi : Logic. Kendi jenerasyonunu neredeyse tamamen temsil eden rapper’ın 1milyon izleyiciye ulaşan ilk videosu: All I Do.

Tamamını Okuyun

Wax – Rosana

Yazının ortalarına geldiğimde parçanın youtube linkini koymak üzere google amcaya şarkıyı sordum ki bir de ne göreyim, parça daha doğrusu klibi bizim ülkede almış yürümüş. Alkışlarlayaşıyorum’dan tut izlesene’ye kadar sızmış. Youtube’da 28 milyon görüntüleme sayısına ulaşmasındaki katkımızı saymıyorum bile. Parçanın neden bu kadar meşhur olduğu mağlum, bu kadar şey yazdıktan sonra da silmek olmaz dedim. Hem nolursa olsun iyi işlere hak ettiği değer verilmeli, Melissa’ya hakkını teslim etmeliyiz.

Tamamını Okuyun