Archive | Ocak, 2014

KRS-One, Kanye West, Nas and Rakim – Classic

Bir kaç gün önce Yasiin Bey’in sürekli yollarda olan adamını yazarken, klasik işlerin nasıl bir çerçevede olduğuna çok kısa değinmiştik. Bu sefer elimizde ismiyle, içeriğiyle, katkı sağlayanlarla tam bir klasik iş söz konusu. Orijinal hali Rick Rubin’in ellerinden çıkma, daha işin başında nasıl bir parçadan bahsettiğimizi anlatmaya yetiyor. Kanye’nin Nike anlaşmasıyla birlikte reklam filmi ve spotlarda kullanılmak üzere yapılmış bir parça. Tabi bu kısa ve öz parça daha sonra Nike farklı alanlarda da kullanıyor. Tam olarak kimin fikri bilmiyorum ama ileri görüşlü bir abimiz, şuraya reddedilemeyecek birkaç isim koyayım, altyapıyı da şansa bırakmayayım, demiş ve ortaya Classic çıkmış.

Tamamını Okuyun

Donnie Trumpet – Dont Leave

EP tarzı çalışmalar, oyuna uzun süre ara vermiş veteranların, büyük bir proje ile geri dönmeden önce ortamı ısıtmak veya nabız yoklamak için başvurdukları etkili bir yöntem olduğu kadar; solo yoluna yeni adım atmış ve kısa sürede üretken olmak isteyen yeni isimler içinde yararlı bir duruş sağlıyor diyebiliriz. Traphouse Rock, Kids These Days gibi oluşumlara önemli katkılarda bulunan Donnie Trumpet de trompet tınılarını bir EP’de toplamaya karar veriyor, Donnie Trumpet EP ile.

Tamamını Okuyun

Mos Def – Travelin Man

Böyle bir blog yazılıyorsa, Mos Def’ten bahsetmemek, müziğinden örnekler vermemek, liriklerinden alıntı yapmamak imkansız bir hal alıyor. Tabiki konu nam-ı değer Yasiin Bey olunca severek yazılıyor. Son olarak, gayet yerinde olan Watch The Throne eleştrisi ile gündeme gelmişti sanatçı. Tabi bizim için, geçen Ekim ayında Türkiye’ye gelmesi daha yakın ve büyük bir olay oldu. Kısa bir süre de olsa izleme şansı bulmuştuk, Grammy sahibi rap sanatçısı ve Hollywood yıldızını.

Tamamını Okuyun

Jhené Aiko – The Worst

Bir çok müzik türünün karışımından oluştuğu için tek bir tanım altında toplanamayacak müzik türlerinden biri R&B. Beyonce, önce grubuyla sonra da tek başına bu türü gayet iyi temsil etti. Zaman içindeki gelişiminde inanılmaz düzeyde olunca, Christina-Britney-Pink gibi kızların pop kültürüne bir alternatif oluşturdu. Her ne kadar ondan sonra Rihanna falan çıksa da çok büyük bir rakibi olmadı, Mary J.Blige’in bıraktığı yerden bayrağı devraldı, Chaka Khan eksikliğini doldurdu diyebiliriz. Son dönemde, bu tarzda harika bir zamanlamayla ortaya çıkan, nokta atışı işler yapan, sesi ve güzelliği paralel ilerleyen kararlı bir isim var: Jhené Aiko.

Tamamını Okuyun