Archive | Aralık, 2013

Young De aka Demrick feat The Makerz – Bitty in my Bed

Nedense yaz döneminde çıkan şarkıların daha farklı bir yer edindiği fikri geldi aklıma. Tabi yazın ışıl ışıl günlerinde daha çok dışarı çıktığımız, daha çok eş dost gördüğümüz buna paralel daha fazla anı biriktirmemiz tetikliyor bu şarkıları. Hayatımızın soundtrack i olarak daha fazla yer ediyor hafızamızda. Demrick’in Bitty’sine tam 2 yaz önce rastlamıştım, bir o kadar zamanda ipod umda yer almıştır. Bende bıraktığı fon müziği etkisinden çok, iyi bir iş olduğu için kalıcığı olduğu aşikar gibi görünüyor, özellikle klibine göz atınca 🙂 .

She got nothing but my Ray-Bans on..

Tamamını Okuyun

Queen Latifah – Just Another Day

Son on yıldır rap piyasasını domine eden veya bu dönemde en büyük rap sanatçıları kim, dediğimizde aklınıza gelen isimlerin, henüz adları sanları bilinmezken onların dinlediği, konserine gittiği bir isimdir Queen Latifah. O kadar eskidir ve güzeldir yani. Public Enemy, Wu-Tang gibi efsanelerin alt grubu olarak sahneye çıkması bir profil oluşturuyor sanatçı için. Siyah ve beyaz renkleriyle mahallesini anlattığı parça müziğin zamandan bağımsız olduğunu gösteriyor. Queen bu güzide seslerle tam 20 yıl önce bir araya gelmiş.

Tamamını Okuyun

DMX – Ruff Ryders Anthem

Tanımayan, tınısından hatırlamayan yoktur herhalde bu parçayı. Zamanında (1998) her şahinde, yan komşuda, walkman de son ses çalınmıştır kendileri. Adeta testosteron fışkıran bir kliple, zamanın adrenalin bağımlısı motorcu gençlerini bir araya getirmiştir. Bu şarkıyı sevmeyenler bile, böyle bir kliple 5milyonun üzerinde sattığı için saygı duyarlar. DMX’in ilk solosunun son teklisidir Ruff Ryders Anthem, kaliteli altyapısı o zamanlar pek tanınmayan Swizz Beatz tarafından yapılmıştır. Parça bulunduğu zaman diliminin tüm özelliklerini taşıyor, DMX’in yaşamını da özetliyor diyebiliriz. DMX kariyerinin ilk 5 yıllık bölümünde Jay-Z seviyelerine çıkması, Hollywood yıldızlığına uzanması bir efsane geliyor dedirtse de, sürekli yasalarla sorunlu olması başına büyük dertler açmıştır. Hatta şu an DMX hapiste mi serbest mi öğrenebileceğiniz bir site bile var. Tamamen rastgele aklıma gelen bir parçayı hatırlatayım dedim sadece, sonuç olarak Ruff Ryders kesinlikle bir marş olmuştur dillerde.