Archive | Kasım, 2013

Juicy J – One of Those Nights ft. The Weeknd

Normalde bu tür Trap tarzına kayan altyapıları hoş görmem ama The Weeknd’in vokali parçayı bambaşka bir havaya sokmuş. Genelinde Weeknd baskın olmasına rağmen parça Juicy J’in üçüncü solo albümü Stay Trippy’de yer alıyor. Klasik baygın vokallerini yerleştirdiği şarkının prodüksiyonuna yardım ettiği gibi, konseptini de çok oturtmayı becermiş meşhur Kanadalı Weeknd, nakaratı da başarılı olunca, Juicy J’in tüm çabalarına rağmen parça hit olmaktan kurtulamamış. Parçada Juicy J bölümü pek bir şey anlatmasa da klipteki rolü yerinde olmuş.

Just cos she loves me, don’t mean she understands

..
Got that drink flowing, champagne poppin

Nas & Damian Marley – Distant Relatives

İncelediğimiz ilk albümde müziğin 2 ağır abisi şan, şöhret, para, arabalar kısacası extra lüks hayattan bahsetmişlerdi. Bu kez müzikal olarak daha da büyük bir ikilinin albümü, bize yukarıda yazdıklarımın tamamen zıttı olan konulardan bahsedecekler. Herkesin her gün karşılaştığı insancıl konular, iyi müzikle harmanlandığında ne kadar benzersiz ürünler ortaya koyulabileceğini gösterecekler. Dünyanın uzak köşelerinde, farklı zamanlarda yaşayan insanların bir araya geldiğinden aynı dili kusursuzca konuşabildiğini gösterecek bize “Distant Relatives”.

nas-marley-distant-relatives

And there’ll be no need for tissues
Cause there’ll be no further issues
If you’ve got someone who miss you
Man count your blessings

Tamamını Okuyun

The Fugees – Ready or Not

90’lar müziğinde yüksek oranda bulunan elementlerden birisi de gruplardı. Blue gibi full paket, 3ü1 arada gruplardan önce, kaliteli işler çıkaran oluşumlar vardı elbet. Grupların en büyük avantajı her üyenin getirdiği farklı bakış açısının, yeteneğin, dünya görüşünün, hatıranın, çıkarılan işe benzersiz bir tat katması. Kuzey Amerika’nın yanında Haiti gibi küçük, yoksul ama özgür coğrafyanın buluştuğu grubun adı da içeriğine yakın bir şekilde İngilizce mülteci kelimesinden geliyor: Fugees.

I want to play with pellet guns from here to Baghdad
Gun blast, think fast, I think I’m hit
My girl pinched my hips to see if I still exist

Tamamını Okuyun