Archive | Ekim, 2013

Lorine Chia – Fly High

Bu kategoriye başlarken “..böyle işler çok sık gün yüzüne çıkmıyor” temalı bir giriş yapmıştım fakat; hafızam biraz iyimser davranıp, aynı kalitede ve yine bayan vokallerin süslediği bir parça getirdi aklıma. Tam bir rap vokali ve verse ler olmasada tarz olarak radarımıza yakalanacak türde bir çalışma ‘Fly High’. Lorine’nin rüzgarda uçuşan saçlarını izlerken, tatlı tınılarla rahatça, çimenlere uzanıp bulutları izleme moduna girdiğinizi hissedebiliyorsunuz.

Feeling good, living right, we gonna live it up tonight!

Tamamını Okuyun

A Tribe Called Quest – Can I Kick It (Lou Reed tribute)

Normalde böyle bir yazı fikrim yoktu fakat;  usta Lou Reed’in diğer tarafa göç etmesi sonucu, saygımızı arz edelim dedim. Lou Reed’i anlatmaya ne zaman, ne de bilgimiz yeter, şuan müzik yapan sanatçılardan, onun etkilemediği isim bulmak çok zordur diye düşünüyorum. Başka bir efsane ise şüphesiz ki  A Tribe Called Quest tir. Öyle eski bir grup ki sanıyorum Türkçe Rap’in ilk icracılarını etkilemiş gruplardandır. ’90 yazını kasıp kavuran, party dj lerinin gizli kozu, radyoların müdavimi meşhur parçalarını yayınladıklarında gizliden Lou ustaya selam çakmışlardı. Parçada, Lou Reed’in kalite kokan “Walk on the Wild Side” şarkısı sample lanmış orataya  şahane bir klasik çıkmıştı. Ayrıca Wackness filminde parçanın çaldığı an, güzel görsellerle süslenmiştir.

Yo..Lou Can We Kick It?

Fly Union – The Hard Way

İlk dinlediğim yaz aylarından itibaren uzun süreli aralarla dinlediğim bir parça oldu ‘The Hard Way’, sevdiğimiz şarkıları nefret edene kadar dinleme ikileminin aksine, bu parçayı ne zaman dinlesem aynı tadı almışımdır. Çalmaya başladığınız andan itibaren sizi kendi havasına çekmesinin altında, harika bir prodüksiyona sahip olmasının yanında vokallerin de ahenk içinde şarkıya yedirilmiş olması yatıyor. Her şey tamamen bir bütünlük ve uyum içinde ilerliyor, Fly Union 2011 yazında kendileri için zor yoldan klasik bir çalışmayı tamamlıyor.

Tamamını Okuyun