Archive | Eylül, 2013

Jay-Z & Kanye West – Watch the Throne

Tam da 2000’de çıkan Jay-Z’nin beşinci albümü,  The Dynasty: Roc La Familia ‘nın ortalarına doğru ilerlediğimizde , “This Can’t Be Life” isminde, tınılarından soul müzik akan, titizlikle işlenmiş sample barındıran bir şarkıya rastlıyoruz. Prodüktör koltuğuna baktığımızda, yirmili yaşlarının başında olan, Jay-Z nin ilk defa çalıştığı genç bir isim görüyoruz: Kanye West. Bu ikili İlerleyen yıllarda da aynı rollerle bir çok kez efsane işlere imza atıyor. Fakat 2010’da ikiliden beraber yapacakları bir EP haberi geliyor, yıl bitmeden ise projenin bir albüme dönüştüğünü öğreniyoruz. 2011 baharında “H.A.M” in yayınlanmasıyla birlikte, Rap dünyasının ihtiyacı olan, efsane albümlerden biri daha müjdeleniyor.

watch the throne Tamamını Okuyun

YZ – The Ghetto’s Been Good To Me

Vizyona girdiği ’94 yılında iyi bir film olarak nitelendirilen, yüksek bir hasılat yapan, günümüzde ise gayet abartılı oyunculukları ile bayat gelecek olan Above The Rim’i izlerken -filmi yıllar sonra bulup izlememin nedeni ise başrollerin birinde boy gösteren 2Pac tabi ki-  gençlerin basketbol oynadığı bir sahnenin arka planında hoş bir şarkı çalıyordu. Parça dilime dolanınca film biter bitmez üşenmeyip soundtrack’ini eşelemeye başladım. Uzun listenin sonuna doğru aradığım şarkıyı bulmuştum. YZ’nin yıllardır yaşadığı Ghetto’suna saygı duruşu ortaya harika bir parça çıkarıyordu.

Tamamını Okuyun

Trinity – Chicago Summer

Bu kategorinin ilk yazısında bir bayan mc’ye yer vermek son derece yerinde olur diye düşünüyorum. Sonuçta Türkiye’de iyi bir rap sanatçısına rastlamak ne kadar zor ise, dünyada da iyi bir bayan mc’ye rastlamak o kadar zor. Artistin bol bulunduğu, Chicago şehrinden çıkan Trinity ile tesadüfen tanışmıştım. O karşılaşmada, şehrinin yaz halini buğulu bir şekilde dinletmişti bana.

“..its unforgettable nights, unforgettable scenes

Tamamını Okuyun