Archive | Kaset Çalar RSS for this section

Yelawolf – Radioactive

Müzik endüstrisi, güzeli gencuse sever, toplumun aksak yanlarını tavla oynarken tekerleme ile açık eden toplumumuz gibi, dikkat kesilirsek bunu görebiliriz. Tabi bu seçimi bazı noktalarda hor görmeyebiliriz, genç insanların her işte olduğu gibi müziğe de daha sıkı sarılmaları, içten olmaları vs. fakat bir yatırım olarak işletmenin uzun sürme olasılığı için 20li yaşların başından, sevilen bir şarkıcının aşkı, 40ına kadar sürebilir, esas neden de budur sanırım. Hal böyleyken, varoş bir mahalledeki okula yazılmasıyla Rap’le tanışan, uzun süre müziğini duyurmaya çalışan, 30lu yaşlarına adım atmış olmasına rağmen solo albümü bulunmayan Yelawolf’un, efsane bir endüstri üyesinden çıkan ilk albümüne değineceğim bugün: Radioactive.

Tamamını Okuyun

Nas & Damian Marley – Distant Relatives

İncelediğimiz ilk albümde müziğin 2 ağır abisi şan, şöhret, para, arabalar kısacası extra lüks hayattan bahsetmişlerdi. Bu kez müzikal olarak daha da büyük bir ikilinin albümü, bize yukarıda yazdıklarımın tamamen zıttı olan konulardan bahsedecekler. Herkesin her gün karşılaştığı insancıl konular, iyi müzikle harmanlandığında ne kadar benzersiz ürünler ortaya koyulabileceğini gösterecekler. Dünyanın uzak köşelerinde, farklı zamanlarda yaşayan insanların bir araya geldiğinden aynı dili kusursuzca konuşabildiğini gösterecek bize “Distant Relatives”.

nas-marley-distant-relatives

And there’ll be no need for tissues
Cause there’ll be no further issues
If you’ve got someone who miss you
Man count your blessings

Tamamını Okuyun

Jay-Z & Kanye West – Watch the Throne

Tam da 2000’de çıkan Jay-Z’nin beşinci albümü,  The Dynasty: Roc La Familia ‘nın ortalarına doğru ilerlediğimizde , “This Can’t Be Life” isminde, tınılarından soul müzik akan, titizlikle işlenmiş sample barındıran bir şarkıya rastlıyoruz. Prodüktör koltuğuna baktığımızda, yirmili yaşlarının başında olan, Jay-Z nin ilk defa çalıştığı genç bir isim görüyoruz: Kanye West. Bu ikili İlerleyen yıllarda da aynı rollerle bir çok kez efsane işlere imza atıyor. Fakat 2010’da ikiliden beraber yapacakları bir EP haberi geliyor, yıl bitmeden ise projenin bir albüme dönüştüğünü öğreniyoruz. 2011 baharında “H.A.M” in yayınlanmasıyla birlikte, Rap dünyasının ihtiyacı olan, efsane albümlerden biri daha müjdeleniyor.

watch the throne Tamamını Okuyun