Archive | Genel RSS for this section

Kliplerle Kontra Atak

Bana göre Türkçe Rap’in ilk profesyonel hit’i olan parça ‘Yerli Plaka’dır, altyapısından nakaratına kadar her nokta dikkatlice inşa edilmiş. Aynı özen klibi içinde gösterilmiş ve ortaya mesajını açık şekilde ileten bir iş çıkmıştı. Fakat kendi kitlesi bile anlatılmaya çalışılan noktaları tam tersi yönde anlayınca Ceza, ‘..insanlar çok yanlış anladı, bir daha böyle klipler çekmeme kararı aldık bundan sonra performans ağırlıklı videolar çekeceğiz..’ demişti. Nitekim dediği gibi de oldu. Bence bu yöntem biraz kolaya kaçmaktı, yanlış anlaşılmanın sonucunda bu tarzdan vazgeçmek değil, aksine aynı çizgide devam ederek, durumu tiye alıp SonReal’ın yaptığı gibi klipler çekilebilirdi.

Tamamını okuyun

Truva Atı

Bir süre önce Türkçe rap piyasasında bir görüş belirmişti, aslında Amerika’da yıllardır uygulanan bir metodun teori hali. Özeti şu idi, yeraltında kendi tarzıyla sevdiği işler yapan sanatçının, düzgün bir pazarlama yöntemiyle kitlelere yedirilebileceği, iyi bir kar oranı sağlanabileceği düşünülür. Sonuç olarak sanatçıya hayatında bir arada görmediği bir meblağ ile anlaşma imzalanır. Bu noktadan sonra işler değişir; zaman içinde üretilen müzik tarzı, pahalı stüdyolara, ünlü ses mühendislerine karşın sanatçının hiç gitmek istemediği, aşina olmadığı bir yolda ilerler. Bunun nedeni ise ortaya çıkan işin satılmaya çalışıldığı market ile sanatçının yapmak istediği müzik türünün ortak paydada buluşmaması. En başta bahsettiğim görüş, bu olaya şöyle yaklaşıyor: Öncelikle popüler kültürün istediği işleri yapalım, daha sonra paraya, dolayısıyla ekonomik özgürlüğe sahip olduğumuzda kendi istediğimiz içerikte müzik üretmeye başlarız. Bu fikri irdelerken son dönemin en iyi albümlerinden birine bakalım: 2014 Forest Hills Drive.

Tamamını Okuyun

Pharrell – Frontin’

Kardeş Payı dizisinde Şerif amca karakteri ilk repliğinde şu soruyu soruyordu, “Bir insan hayatı yaşayamadığını 87 yaşında anlar mı lan?”, bende şimdi Pharrell’a haddim olmayarak sormak istiyorum: “Bir insan 40 yaşından sonra solo kariyeri yapar mı lan?”. Müzik kariyerine başladıktan kısa bir süre sonra çalıştığı isimler arasına, Kelis’ler, Justin Timberlake’ler, Britney Spears’lar, Nelly’ler, Snoop Dogg’lar, Jay-Z’ler.. kısacası bir müzisyenin iştahını kabartan isimleri eklemişken, aslında çok da arka planda durmadan, kliplerde, tvlerde yer almışken, bu kadar yetenekli bir adam neden tek başına ünlü olmak için 2013 yılını bekler? En azından, videoyu ilk izlediğimde Pharrell’ın çok iyi olduğu konusunda fikirlerim aynıymış ki bunca yıl geçmesine rağmen en iyi şarkılarından biri diye aklımda kalmış: Frontin’.

Tamamını Okuyun

Wax – Rosana

Yazının ortalarına geldiğimde parçanın youtube linkini koymak üzere google amcaya şarkıyı sordum ki bir de ne göreyim, parça daha doğrusu klibi bizim ülkede almış yürümüş. Alkışlarlayaşıyorum’dan tut izlesene’ye kadar sızmış. Youtube’da 28 milyon görüntüleme sayısına ulaşmasındaki katkımızı saymıyorum bile. Parçanın neden bu kadar meşhur olduğu mağlum, bu kadar şey yazdıktan sonra da silmek olmaz dedim. Hem nolursa olsun iyi işlere hak ettiği değer verilmeli, Melissa’ya hakkını teslim etmeliyiz.

Tamamını Okuyun

The Pharcyde – Drop

Rap müziğin son 15 yılında göz önünde olan, popüler isimlerin yayınladığı kliplere baktığımızda, bolca caka satan havalı zengin rapper’lar, başarılı bir estetik operasyonundan yeni çıkmış manken kalçaları, milyonluk arabalar kısacası belirli bir hayat tarzına ait ibareler içerdiğini görmemek pek mümkün değil, özellikle kalça, bacak kısımları sık sık hatırlatılmaya devam ediliyor. 90’lardaki farklılıktan nasibi alan sadece müziğin kendisi, yapılış biçimi, kitlesi veya anlattıkları değil klipleri de olmuştur. Eski klipleri arşınlarken aklıma gelen bir tanesi olduki, ilk izlediğim zamanlarda hiç aklım almamıştı. Şarkının söylenişine, rapper’ların tavırlarına falan odaklanamıyordum çünkü klibin tamamı garipti. The Pharcyde müziğiyle dikkatini çekemedikleri büyük bir kitleye bu kliple kendilerini izlettirmişlerdi. DROP:

Tamamını Okuyun

KRS-One, Kanye West, Nas and Rakim – Classic

Bir kaç gün önce Yasiin Bey’in sürekli yollarda olan adamını yazarken, klasik işlerin nasıl bir çerçevede olduğuna çok kısa değinmiştik. Bu sefer elimizde ismiyle, içeriğiyle, katkı sağlayanlarla tam bir klasik iş söz konusu. Orijinal hali Rick Rubin’in ellerinden çıkma, daha işin başında nasıl bir parçadan bahsettiğimizi anlatmaya yetiyor. Kanye’nin Nike anlaşmasıyla birlikte reklam filmi ve spotlarda kullanılmak üzere yapılmış bir parça. Tabi bu kısa ve öz parça daha sonra Nike farklı alanlarda da kullanıyor. Tam olarak kimin fikri bilmiyorum ama ileri görüşlü bir abimiz, şuraya reddedilemeyecek birkaç isim koyayım, altyapıyı da şansa bırakmayayım, demiş ve ortaya Classic çıkmış.

Tamamını Okuyun

Omzuna Teyp Alan Adam

Merhaba,

Yazmaya başlarken klasik girişi yapmış bulunmakla birlikte, ilk yazımda neden bu blogu yazmaya başladığımdan ve neler içereceğinden bahsetmek istiyorum. Tamamını Okuyun