Archive | Kim Bu? RSS for this section

Kim Bu Dilated Peoples?

Lisenin başlarındayım, rap hayatımızın içinde değil, hayatımız rap müzik içinde kendine yer buluyor, hiç yadırgamıyor. İçinde 300 parça bulunan ‘karışık mp3 cd’ler havada uçuşuyor, forumlarda sıkı tartışmalar var. Grup olarak bu işi yapan oluşumları daha başka seviyoruz, dinliyoruz, cartel, islamic force, nefret ekolünden gelmeyiz sonuçta. Derken 3 kişilik (grup için optimum sayı), tane tane rap yapan, ritimlerini takip etmek imkansız olan, hiç öle popo, para, beyaz demeden şarkıyı bitiren bir grupla tanışmışız. Yeni bir maden bulunmuş, bol keseden dinliyoruz, adamlar deli New York işi yapıyor derken California’lı çıkmışlar. Günlerce albümleri dönmeye başlıyor, teypte duruyor kafada çalıyor arka arkaya, aynen bu efsanevi parça gibi:

Tamamını Okuyun

Kim Bu Mac Miller? (Bölüm 1)

2009 yazı, sıcak, bunaltıcı bir gün, okuldaki işlerimi bitirdikten sonra bir şeyler yemek için merkeze iniyorum. Yemek yerken aklıma maillerime bakmam gerektiği geliyor, çıkıp bir internet kafeye giriyorum. İşlerimi hallettikten sonra, yeni ne var ne yok diye sürekli takip ettiğim sitelere göz atıyorum. Bir tanesinde, adını daha önce hiç duymadığım bir rapper’ın yeni klibinin tek karesini görüyorum, ferah ve etkileyici duran kare ilgimi çekiyor. Youtube’dan klibi açıyorum, şarkıyı sonuna kadar dinliyorum..işte budur.

Parçanın başında beliren ve sonuna kadar devam eden blues melodisi, güzel bir öğleden sonra ışığı altındaki şehirde çekilen kareler, rapper’ın umurunda değilmiş gibi çıkan buğulu sesi ve elbette başroldeki doğal tatlılıktan başka makyajı olmayan kız, beni o yaz sıcağında masamdaki buz gibi ice tea’yi etkisiz kılacak kadar serinletmişti. Sonuçta replay tuşunu aşındırmıştım. Rapper’ın adı Mac Miller idi, parçanın ise Got A Clue.

Tamamını Okuyun