Archive | Feyz Al RSS for this section

Kibar Feyzo Amerika’da

Amerika’daki müzik kütüphanelerinin ne kadar derin olduğundan bahsetmiştim, çok nadir de olsa araştırmacı prodüktörler Türkiye’nin bulunduğu derinliklere iniyorlar. Bu tür çalışmalar, ilgilenen kitle haricinde çok fazla kimsenin dikkatini çekmez, tabi eğer bunu yapan MosDef ise veya EA Sports, yıllardır piyasada bulunan en meşhur ürünlerinden birinin global tanıtımında parçayı kullanıyor ise, bir anda kendilerini forumlarda, ulusal basında, hatta teknoloji bloglarında bile bulabiliyorlar.

Tamamını Okuyun

Big K.R.I.T – Dreamin

14 – 15 yaşlarında bir çocuk, anneannesinin evinde dandik bir bilgisayarda, kafasındaki sesleri anlamlı bir şekilde birleştirmeye çalışıyor. 2011’de, son yılların en efsanevi Freshmen sınıfına seçilmiş, önümüzdeki 10 yılda rap müziği domine edecek olan isimlerle birlikte aynı karede ilan edilen bir eleman, tamamı kendisi tarafından prodükte edilen ‘Return of 4Eva’ projesinden sonra yayınladığı, ‘4Eva N a Day’ albümünde hiç düşünmeden, o çocuğun rüyasını gerçekleştirirken çekilmiş fotoğrafını kapak olarak belirliyor.

4evanadaybeats Tamamını Okuyun

Murder to Excellence

Samanlıkta iğne aramanın somut bir örneği olarak sample aramak gayet zor bir fiil. Onlarca parça dinleyip saatlerini boşa harcayarak istenilen tınıyı bulmak için oynanan büyük bir kumar. Durum böyleyken, Swizz Beats işi daha da ileriye götürüyor. Genellikle sample lar 70ler ve 80lerden gelir, kaliteli sesler bulmak bu kadar zorken, yıllar öncesinden örnekler karıştırabilmek için büyük bir arşivinizin olması gerekir. Ülkemizde bu arşiv büyük olsa da ulaşılabilirlik açısından hala Akmar Pasajı aşamasındayız. Amerika tabiî ki müzik arşivinde uçsuz bucaksız kütüphanelere sahip, en küçük kasabasında bile kasalarca plak bulabiliyorsunuz. Duvarların, hatta yerlerin plakları kaplı olduğu birçok arşiv noktası mevcut. Bir kütüphaneye gidip ders çalışır gibi burada sabahtan akşama sample çalışabilirsiniz. Swizz Beats’te her ne kadar kendi stiline ters olsa da bu devasa arşivden üst düzey şekilde yararlanmayı başarıyor, bulunması imkansız bir sample bulup, efsane albümdeki en uzun şarkıyı hazırlıyor: Murder to Excellence.

Tamamını Okuyun

Nefret – İntihar

Kişisel olarak çok fazla kafa yorduğum ve sevdiğim bir konuda yeni bir kategori açmak istedim: Bahsettiğimiz müzik türünün her noktasında karşımıza çıkan ‘sample’ olayı hakkında. Teknik terim olarak örneklemek diyebileceğimiz bu eylem, naftalin kokulu nice plakları tekrar bir başyapıta dönüştürmüştür. Bu konunun ilk yazısı olarak, ilk dinlediğim andan itibaren beni çok etkileyen, artık eski okul diyebileceğimiz Türkçe rap yıllarında yapılan en iyi işlerden olan, efsane grubun parçasını işlemek istedim.

Tamamını Okuyun