Archive | Yeraltı Çarpar RSS for this section

Bir Klip ile İki Şarkı Vurmak

Hazır kliplerden başlamışken devam edelim dedim. Bu sefer naftalin kokulu bir tarzla karşı karşıyayız. Maddi sorunlardan mı, tercihten mi, yoksa birbirine uyumlu olacak düşüncesinden midir bilinmez, zaman zaman kliplerin iki parçaya bölündüğünü görürüz. Ortak nokta bu iki parçanın eşit olmamasıdır. X şarkısının klibinin bitmesine yakın Y şarkısı çalmaya ve onun için çekilmiş görüntüler gelmeye başlar ekrana. En iyi örneklerinden birini şurada görebileceğimiz durum, her iki şarkıyı da dinleyicilere tanıtmanın yanında bir çok maddi avantaj sağlıyor. Henüz piyasada çok yeni olan Jazz Cartier bağımsız bir müzisyen olarak güzel bir örneğine imza atmış. Garip olan nokta ise ilk parçanın gayet vasat ikinci parçanın tam anlamıyla bir hit olması.

Tamamını Okuyun

Farkındalık ve Bas-Bariton Sesler

Farkındalık herhangi bir şeyin başlamasına ön ayak olan bir kavram. Çevremizde olan bitenlerden tutun, kendi bedenimizde oluşan değişikliklere kadar, her noktada ilk adım farkına varmak oluyor. Farklılıkların, sıradanlıkların, problemlerin, çözümlerin farkına varmak için belirli bir birikime sahip olmak şart. İlk adımdan sonra aldığımız tutum, yaptığımız hamle de kişiliğimizi belirliyor. Bu durumu müziğine taşıyan çok az sanatçı var. Bunlardan birisi de, güneyin başarılı rapper fabrikası (bknz: 9th Wonder, J Cole), Kuzey Karolayna’dan çıkan Deniro Farrar.

Tamamını Okuyun

Big K.R.I.T – Dreamin

14 – 15 yaşlarında bir çocuk, anneannesinin evinde dandik bir bilgisayarda, kafasındaki sesleri anlamlı bir şekilde birleştirmeye çalışıyor. 2011’de, son yılların en efsanevi Freshmen sınıfına seçilmiş, önümüzdeki 10 yılda rap müziği domine edecek olan isimlerle birlikte aynı karede ilan edilen bir eleman, tamamı kendisi tarafından prodükte edilen ‘Return of 4Eva’ projesinden sonra yayınladığı, ‘4Eva N a Day’ albümünde hiç düşünmeden, o çocuğun rüyasını gerçekleştirirken çekilmiş fotoğrafını kapak olarak belirliyor.

4evanadaybeats Tamamını Okuyun

Oncue – Running

Yeni milenyumun içlerine doğru ilerlediğimizde, ilk on yılın başlangıcında, ilk bakışta rapte eğreti duran bir tür görmeye başlıyoruz. Daha önce pek rastlamadığımız, aslında bu müzik türünün tamda ihtiyacı olan, çeşitliliği besleyen, yeni tarzlar çıkıyor ortaya. Dinleyiciler tarafından da rahatlıkla benimseniyor ve kendisine büyük kitleler oluşturuyor. Daha öne örneklerini de incelediğimiz bu farklı sesler, rapin yeni jenarasyonları tarafından oluşturuluyor. Bu topluluğu, en iyi temsil eden isimlerden birisi de Oncue – en azından onlardan biriydi.

Tamamını Okuyun

Joey Badass – Death of YOLO / Right On Time

Etrafta çok fazla yeni isim duyunca ister istemez onları dinlemeye karşı bir direnç oluşuyor. Yeniliğe değil de daha çok boşa vakit kaybetmeme isteği ile geri duruyorum biraz yeni isimlerden. En azından biraz pişip kendilerini kanıtlayana kadar, böylece medya tarafından gözümüze sokulan boş isimlerden de kurtulmuş oluyorum. Yinede Joey’i tanımakta geç kalmış olabilirim, gerçi şu an 19 yaşında olan birisi için nasıl geç kalmış olabilirsiniz ki? 1999 mixtape ini kaçırsam da kendisini Summer Knights ile yakaladım. Mikrofon başına geçtimi en az 10 yıl yaşlanan Badass’in son mixtape’inden tek parça paylaşmak içime sinmedi, bünye o derece özlemiş iyi New York rapini.

Tamamını Okuyun

Kooley High – All Day

İlk kez ‘Big Headed‘ ile tanıştığım bir grup olan Kooley High’ı, ‘takibe alayım daha sonra dinlerim’ dedikten sonra tamamen unutmuştum. ‘Big Headed‘ kliplerinin canlılığı ve Koca Kafa konsepti çok hoşuma gitmişti. Parçayı bir kaç kez dikkatli dinleyince ise hanelerinden bir kaç puan daha eksildi. Çünkü parça çok karışık, lirikleri etkili değildi. Oluşumun kendine has tarzında ilerleyen işler birbiri ardına yayınlanınca, ilerlemeyi daha keskin şekilde görmek mümkün oluyor. ‘All Day’de bu ilerleyen basamakların sonuncusu diyebiliriz.

Tamamını Okuyun

HS87 – Grindin’ My Whole Life

“Bizim X varya, onu acayip şekilde bir repçiye benzetiyorum ya… Neydi adı…uzun saçlı bir eleman…Snoop’la falan klibi var…” dedi geçen gün arkadaşlardan biri. Birkaç isim saydım hemen ama yok onlar değil dedi, bulamadık bir türlü o ‘repçinin’ kim olduğunu. Bu arada kendi kendime, ‘ne kadar az uzun saçlı rapper var la’ diyiverdim. Yani bir metal rock grubu ortalaması beklemiyorum tabi ama yinede çok az isim var, imajını bu şekilde konumlandıran. Bir zamanlar bak bak bitmeyen saçlarıyla Busta Rhymes vardı ki, o bile yaşlanınca kesti attı saçlarını, yinede yeni nesil tarz açısından biraz farklı. Tarz olarak çok şaşalı olmadan sokaktan gelme doğal halleini korumayı seçiyorlar. HS87 oluşumunun toplama parçasını dinlerken, sahneye ilk çıkan N.No’nun saçları görünce, aklıma yukarıdaki muhabbet geldi, parça bir şekilde sarınca sonuna kadar dinledim. Uzun saçın hakkını verdi parça: Grindin’ My Whole Life.

Tamamını Okuyun

Wrekonize – Typical

Yaptığı iş her ne olursa olsun, belirli kalıpları taklit etmeyen, o işe girişmeden önce ne yapmak istediğini düşünen, kararlaştıran isimler; hep farklı ve başarılı bir noktada konumlanmışlardır. Bu isimlerden biri de şüphesiz Strange Music oluşumu. Uzun süre kendi istedikleri yolda, istedikleri gibi müzik yapan topluluk, tarzları belirli bir olgunluğa ulaşınca büyük kitleler tarafından benimsendiler. Özellikle son 3-4 yıldır işlerinin kaymağını usta hamlelerle yiyorlar. Böyle oluşumların en kritik ve takdir edilesi yönleri; sadece grubun başındaki büyük isimler değil, en az aktif olan veya görünen isimlerin bile, belirli fikirleri benimsemiş olması. En tepeden en aşağıdaki elemana kadar fikir ve kalite skalasının yüksek tutulması bir alışkanlık halini alıyor. Strange Music’in kalelerinden Mayday de işte böyle bir konumda yer alıyor.

Tamamını Okuyun

Iamsu! Feat. P-Lo – HBKJoe Beat

The HBK oluşumunun adı bir yazımda kısaca geçmişti, şimdi konuyu biraz daha açabiliriz. Öncelikle klip bizi, “bisiklet direksiyonuna binerek yolculuk yapma” nın sadece bize özgü olmadığını göstererek rahatlatıyor. Yılın 366 günü güneşli olan Kaliforniya’da güneşin ısıttığı ara sokaklarda çekilen hoş, mütevazi görseller süslüyor parçamızı. Şarkının ismi üzerinde pek düşündüklerini sanmıyorum, daha doğrusu işin hiçbir evresinde çok fazla düşündüklerini sanmıyorum. Garip olan ise ortaya vasatın üzerinde bir iş çıkmış olması, klibi ise çok iyi seviyesinde: ‘HBKJoe Beat’.

Tamamını Okuyun

Mike-Dash-E – You Got It

Ülkemizde icra edilen rap kültüründe sıkça üretilen ve tartışmalara konu olan aşk şarkıları genelde , ‘aşkım seni çok seviyordum, neden bana varmadın, beni aldattın naled olsun böyle aşka’, şeklinde ilerlerken, doğal olarak basit ve kalitesiz işler sıkça türemekte. Mevcut dinleyici kitlesi gerekli noktaları, çok acımasız olmakla birlikte, zaten eleştiriyor. Bu tür şarkılar, her türlü konunun anlatıldığı bir müzik türünde tabi ki olacaktır. Fakat tüm işler gibi belirli bir kalitede olması gerekiyor. Yurt dışında, bolca kötüsü de yapılan bu tarz işlerin nasıl daha farklı ve kaliteli yapılacağına dair bir örnek teşkil ediyor Mike-Dash-E , You Got It ile.

Tamamını Okuyun